SPORT, WYWIADY, POLONIA

Dzień Niepodległości w Bridgeport: Zofia Więciorkowska uhonorowana

W zimne jesienne popołudnie Polonia z Bridgeport zebrała się, aby podnieść polską flagę i uhonorować Zofię Więciorkowską (siódma z prawej). Foto: Andrzej Więciorkowski
W związku z obchodami Dnia Niepodległości przed ratuszem w Bridgeport w stanie Connecticut zawisła polska flaga. W uroczystości jej podniesienia wzięli udział przedstawiciele lokalnych polonijnych i miejskich organizacji, którzy przy okazji uhonorowali utytułowaną biegaczkę Zofię Więciorkowską.

Więciorkowska otrzymuje kwiaty od dzieci z polskiej
szkoły. Druga z prawej Lydia Martinez - radna
dystryktu 137 w Bridgeport. Foto: AW
Polonia w Bridgeport już po raz drugi w tym roku zadbała o podniesienie polskiej flagi w patriotycznym uniesieniu. W kwietniu biało-czerwony baner trzepotał na maszcie z okazji Dni Papieskich poprzedzających kanonizację Jana Pawła II. Tym razem lokalne organizacje - na czele ze Szkołą Kultury i Języka Polskiego im. Jana Pawła II działającą przy polskiej parafii Św. Michała Archanioła w Bridgeport - wystąpiły o wniosek o podniesienie flagi z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

W sobotnich obchodach przed ratuszem udział wzięli przedstawiciele Związku Młodzieży Polskiej, lokalnej placówki weteranów SWAP, stowarzyszenia Biały Orzeł, a także nauczyciele i dzieci z polskiej szkoły. Władze lokalne reprezentowała Lydia Martinez - radna dystryktu 137 w Bridgeport. Po krótkiej modlitwie zainicjowanej przez proboszcza parafii Św. Michała Archanioła o. Stefana Morawskiego i o. Michała Nowaka nadszedł czas na zaprezentowanie głównej bohaterki dnia Zofii Więciorkowskiej. Znana i popularna nie tylko wśród Polonii biegaczka to reprezentantka Polski w biegach na średnich dystansach, rekordzistka i multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy w kategorii Masters i laureatka prestiżowej nagrody Laur Królowej Sportu, którą odebrała w październiku podczas gali Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Więciorkowska wciąga flagę.
foto: AW
O licznych i imponujących osiągnięciach sportsmenki, której towarzyszyli mąż Andrzej i córka Ania, przez chwilę opowiadali Lydia Martinez oraz dyrektor polskiej szkoły w Bridgeport Izabela Pardo-Małecka. "Jej kariera sportowa to pasmo sukcesów, które trwa już 38 lat." - odczytała w specjalnej proklamacji od burmistrza Billa Fincha radna Martinez - "Pomimo 51. lat dalej wygrywa rywalizację na najwyższym poziomie z o wiele młodszymi rywalkami. Stanowi ona wzór do naśladowania dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia."

Dyrektor Pardo-Małecka przeczytała list od Ewy Junczyk-Ziomeckiej, konsul generalnej RP w Nowym Jorku. "Jesteśmy wdzięczni za rozpalanie ducha i zainteresowań sportowych." - brzmiały słowa pani konsul - "Sportowcy z polskim godłem i Mazurek Dąbrowskiego, który rozbrzmiewa na światowych arenach, dostarczają nam niezapomnianych wzruszeń, za co Pani dziękujemy."

Pamiątkowe zdjęcie przed ratuszem. Od prawej: o. Stefan
Morawski, Izabela Pardo-Małecka, Zofia Więciorkowska,
Tomasz Moczerniuk, Lydia Martinez, o. Michał Nowak,
Anna Więciorkowska. Foto: AW
Wzruszona była także sama uhonorowana, która oprócz proklamacji otrzymała również bukiet biało-czerwonych róż od dzieci z polskiej szkoły. Po krótkim, dwujęzycznym podziękowaniu organizatorom Więciorkowska dokonała ceremonialnego wciągnięcia flagi przy akompaniamencie hymnu Polski, który przecież tak często słyszy stojąc na pierwszym stopniu podium imprez mistrzowskich. Mimo to - co później podkreślała - była to dla niej ważna i bardzo podniosła chwila.

Biało-czerwona flaga przed ratuszem Bridgeport będzie mogła być podziwiana przez cały tydzień. Ale na radość z lekkoatletycznych sukcesów Zofii Więciorkowskiej Polacy z USA i nie tylko będą mogli liczyć przez długie lata. Bo wciąż czerpie radość z biegania, jest pełna pasji i głodna bicia rekordów oraz zdobywania medali. Ku chwale Ojczyzny.

* Wszystkie starty Zofii Więciorkowskiej, która ma dotychczas 21 medali imprez rangi mistrzowskiej (10 złotych, 7 srebrnych i 4 brązowe) opłacane są z pieniędzy prywatnych sponsorów. Jeśli chcesz pomóc Zosi w biciu rekordów i zdobywaniu krążkow w barwach Polski napisz na adres: aazawie@aol.com

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.