SPORT, WYWIADY, POLONIA

Jak zainstalować polską klawiaturę na komputerze PC?

Poniższy instruktaż odnosi się do zainstalowania trybu polskiej klawiatury na komputerze typu PC. Po uaktywnieniu tego trybu użytkownik będzie w stanie dowolnie przełączać tryb klawiatury z podstawowego angielskiego (EN) na polski (PL) w celu uzyskania polskich czcionek. Oto kroki, które należy podjąć, aby każdy mógł komfortowo pisać w języku polskim.

KROK 1:

Klikamy na ikonkę START znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu startowego (desktopu). Lokalizujemy opcję CONTROL PANEL w liście po prawej stronie i klikamy na nią.KROK 2:

Lokalizujemy opcję Clock, Language and Region (Change keyboards...) - prawa kolumna, druga od dołu - i na nią klikamy.


KROK 3:

Klikamy na Change keyboards...
KROK 4:


Widzimy tutaj podstawowy tryb językowy (English) oraz klawiaturę (English). Aby dodać język polski klikamy na Add...
KROK 5:Wyszukujemy na liście językowej Polish i zaznaczamy Polish (Programmers). Zatwierdzamy wszystko klikając OK.
KROK 6: 


Po powrocie do poprzedniego okienka zauważymy, że dostępne są już dwie opcje klawiatur - English i Polish. Klikamy Apply, aby tryb uaktywnić i dwukrotnie klikamy OK, aby zamknąć otwarte uprzednio okienka.

KROK 7:

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie - na dole ekranu, w listwie przyrządów (toolbar) pojawi się ikonka EN lub PL, która oznacza w jakim trybie klawiaturowym obecnie się znajdujemy. Aby zacząć pisać w trybie polskim należy upewnić się, że jest on wybrany i że ikonka jest oznaczona jako PL.
Dla ludzi bardziej zaawansowanych technologicznie podaję skrót klawiszowy, który pozwala na szybkie przełączanie trybów klawiaturowych bez klikania myszką w toolbar: ALT+TAB.  

KROK 8:

Upewnij się, że tryb językowy PL jest aktywny. Otwórz dowolny edytor tekstów i naciśnij razem klawisz "s" oraz "ALT" znajdujący się po prawej stronie spacji (to bardzo ważna informacja, bo próba z lewym ALTem się nie powiedzie). Co z tego wyjdzie? Piękne polskie "ś"! To samo tyczy się innych liter: "a" + ALT da nam "ą", "c" z ALTem da nam "ć". Aby uzyskać litery drukowane należy wcisnąć prawy ALT, CAPS LOCK oraz daną literę. Czyli np. ALT + CAPS LOCK + E = "Ę". 
Mam nadzieję, że moja instrukcja obsługi jak zainstalować polskie czcionki w komputerze przyda się Państwu i posłuży do komunikowania się ze znajomymi w pięknym polskim języku. Pamiętajcie bowiem, że duża jest różnica pomiędzy GOŁĄBECZKĄ, a GOLABECZKA, a jeszcze większa w robieniu komuś ŁASKI tudzież... /wstaw brakujące słowo/* ;-)))).

Powodzenia!

* dziękuję Monice i Marcie za żartobliwe przykłady okaleczania polskiego języka, a także Joannie z Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania, za motywację do napisania tego instruktażu.

7 komentarzy

Anonimowy pisze...

Dziękuję:)żadne pomoce Windows ani inni doradcy nie wspomnieli o tym, że trzeba uzyć lewego przycisku ALT, by pojawiły się polskie znaki w pełnym wymiarze. Stokrotne dzięki!!!!!!Prosto, w sposób zrozumialy i wyczerpujący `wyjasniłeś tę kwestię, czego uż
ycie przeze mnie polskich znaków - potwierdza!!!

PT Sport pisze...

Cieszę się, że mogłem pomóc! Przyjemnego pisania w pięknym, polskim języku!

Anonimowy pisze...

czy jestem taka gapa, ze mi nie wychodzi..?Nic a nic

Anonimowy pisze...

czy jestem taka gapa, ze mi nie wychodzi..?Nic a nic

PT Sport pisze...

W którym momencie coś nie wychodzi? Chętnie udzielę dodatkowych podpowiedzi

Anonimowy pisze...

Mam angielskiego laptopa z windows 8 i jak mam to zmienic ... :/

Anonimowy pisze...

Dziękuję serdecznie! WV

Obsługiwane przez usługę Blogger.