SPORT, WYWIADY, POLONIA

Projekt: Order Uśmiechu dla ojca Łucjana Królikowskiego

Przed chwilą wróciłem z poczty, gdzie nadałem kopertę zaadresowaną do Szanownej Kapituły Orderu Uśmiechu w Warszawie. Zawartość koperty ma przekonać Kapitułę do przyznania tego najwyższego dziecięcego wyróżnienia ojcu Łucjanowi Królikowskiemu. Nikt nie ma wątpliwości, że tak się stanie, to tylko kwestia czasu, ale życzyłbym sobie, aby to nastąpiło jak najszybciej, bo przecież ojciec Łucjan 7 września będzie obchodzić 93. urodziny. Wierzę, że Kapituła spojrzy na kandydaturę przychylnym okiem i nasze pragnienie ziści się kto wie, może nawet właśnie w dniu urodzin ojca Łucjana. O postępach w rozwoju akcji będę rzecz jasna blogować.

Okładka książki p.t.
Skradzione dzieciństwo
Dla tych, którzy dotychczas nie mieli przyjemności poznania osoby ojca Łucjana polecam książkę "Skradzione Dzieciństwo", która opisuje historię zsyłki polskich dzieci na Syberię, ich powojenną tułaczkę po Azji i Afryce oraz zbawczy wyjazd do Kanady 150 dzieci pod opieką autora. Oprócz tego proponuję odwiedzić stronę Wikipedii poświęconą ojcu Łucjanowi oraz lekturę wiersza, który powstał na cześć tego wielkiego kapłana, patrioty i Polaka.

Poniżej zawieram treść listu przewodniego, który został wysłany do Polski.

Nowy Jork, 17 maj 2012
Do Szanownej Kapituły Orderu Uśmiechu

Nazywam się Tomasz Moczerniuk i jestem Członkiem Zarządu Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut w USA. Działamy przy polskiej parafii Św. Michała Archanioła w Bridgeport (adres: St. Michael The Archangel Parish, 310 Pulaski St, Bridgeport, CT, 06608, tel: +1 (203) 334-1822).


Piękny list od młodych wnioskodawców - uczniów kl. 1B
(wychowawca: Monika Satur-Szydłowski)
Kilka lat temu miałem przyjemność poznać osobiście ojca Łucjana Królikowskiego, który 7 września bieżącego roku skończy 93 lata. Ojciec Łucjan to wielki kapłan, patriota i uznany bohater narodowy, który w 2007 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jedną z Jego najwspanialszych zasług jest brawurowa i pełna poświęceń akcja z 1949 r: wywiezienie do Kanady 150 dzieci z polskiego obozu uchodźców syberyjskich w Tanzanii. Wiele z nich było sierotami, dlatego ojciec Łucjan przez wiele lat zastępował im zarówno matkę jak i ojca. W Kanadzie opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletności.

Obecnie ojciec Łucjan przebywa w Klasztorze Św. Stanisława w Chicopee w stanie Massachusetts. Dokładny adres to: o. Łucjan Królikowski St. Stanislaus Friary St. Hyacinth Filial House 110 Hyman Dr Chicopee, MA, 01013-3026 USA Tel: +1 (413) 557-6930

Kompletny wniosek gotowy do wysyłki.
Moim skromnym zdaniem ojciec Łucjan, który został doceniony za swoje zasługi przez dorosłych jest najlepszym kandydatem na odznaczenie od dzieci, którym poświęcił tak wiele. Uprzejmie proszę też w imieniu wnioskodawców (dzieci z naszej szkoły), aby Szanowna Kapituła rozpatrzyła kandydaturę ojca Łucjana w trybie przyspieszonym z uwagi na Jego zaawansowany wiek.

Niniejsza przesyłka zawiera: list od wnioskodawców, dane osobowe i daty urodzenia wnioskodawców, fragmenty książki „Skradzione Dzieciństwo” autorstwa ojca Łucjana oraz wydruk strony z Wikipedii poświęconej ojcu Łucjanowi

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby

Z ciepłymi pozdrowieniami z drugiej strony Atlantyku

Tomasz Moczerniuk


Mam nadzieję, że list oraz zawartość przesyłki przypadnie do gustu Kapitule. Trzymajmy kciuki i polećmy pomyślność projektu w modlitwie. Niech ojciec Łucjan dołączy do szanownego grona laureatów Orderu Uśmiechu!

Podziękowania: szczególne podziękowania w tej fazie projektu należą się uczniom klasy 1B Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport oraz ich opiekunce Monice Satur-Szydłowski. Pani Monika podczas jednej ze swoich porannych, sobotnich lekcji podzieliła się z dziećmi ciekawymi informacjami na temat Orderu Uśmiechu (nie obyło się bez tradycyjnego skosztowania soku z cytryny!), przedstawiła mój pomysł dzieciom i zachęciła je do napisania wniosku. Wkład dzieci oraz Pani Moniki w powodzenie przedsięwzięcia jest więc instrumentalny i godny podziwu i szacunku. Dziękuję!

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.