SPORT, WYWIADY, POLONIA

Skoki narciarskie wracają do USA!


Niesamowita gratka czeka polskich kibiców skoków narciarskich w USA i Kanadzie. W dniach 11-12 lutego w Lake Placid odbędą się konkursy Pucharu Świata z udziałem najlepszych na świecie skoczków w tym - rzecz jasna - reprezentantów Polski. 

W 1980 na sportowych obiektach w Lake Placid w stanie Nowy Jork odbyły się zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wówczas w rywalizacji na nowiuteńkich 70. i 90. metrowych skoczniach, wzięli udział reprezentanci 18. krajów (w tym debiutujący na olimpiadzie w tej konkurencji Bułgarzy i Hiszpanie). Polskę reprezentowali Piotr Fijas, Stanisław Bobak i Stanisław Pawlusiak. Nasi skoczkowie nie odegrali znaczących ról: najlepiej spisał się Bobak, który na małej skoczni uplasował się na 10. miejscu. Ze złotymi medalami i w glorii chwały do domów wracali Tony Innauer (Austria) i Jouko Tormanen (Finlandia).  

Dekadę później (1-2 grudnia) w tym samym miejscu odbył się turniej inaugurujący 12. sezon Pucharu Świata. Na skoczni normalnej (K86) zwycięzcą okazał się Austriak Andreas Felder (późniejszy triumfator całego cyklu), a na dużej (K114) Niemiec Andre Kiesewetter. Polaków znów próżno było szukać nie tylko w czołowej dziesiątce, ale i na liście startowej. 

Ostatnie zawody o Puchar Świata w skokach w USA odbyły się w 2002 w Park City w stanie Utah, a w Ameryce Północnej w 2009 w kanadyjskim Vancouver. Dlatego też informacja o zorganizowaniu kolejnego po ponad 20. latach konkursu w Stanach Zjednoczonych wywołała wśród polonijnych kibiców małą euforię. Nie dość, że będą mieli oni okazję na zobaczenie na żywo najlepszych skoczków narciarskich na świecie to również w tym gronie znajdą się rzecz jasna najlepsze z biało-czerwonych orłów.  

Rywalizacja rozpocznie się w piątek, 10 lutego, o godzinie 15:00 czasu miejscowego (21:00 w Polsce) od dwóch serii treningowych i kwalifikacji do sobotniego turnieju indywidualnego na dużej skoczni. Ten planowany jest na 10:00 czasu miejscowego (16:00 w Polsce) i będzie poprzedzony godzinnym treningiem. Wśród faworytów do zwycięstwa organizatorzy wymieniają złotych medalistów z Pekinu Ryoyu Kobayashiego z Japonii i Mariusa Lindvika z Norwegii. O palmę pierwszeństwa mają także walczyć Karl Geiger z Niemiec, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch z Polski, Halvor Egner Granerud i Robert Johansson z Norwegii, Stefan Kraft, Manuel Fettner, Michael Haybock, Jan Horl czy Daniel Tschofenig z Austrii. USA mają reprezentować 18-letni Erik Belshaw, Andrew Urlaub oraz olimpijczycy z Pekinu: Decker Dean i Casey Larson. 

Oprócz dwóch konkursów indywidualnych (start niedzielnego o 10:15 czasu miejscowego) w Lake Placid kibice zobaczą także nową formę rywalizacji: Super Team. Będzie ona podobna do drużynówek, ale zamiast czterech skoczków zobaczymy tam duety. Super Team będzie miał trzy rundy. Po dwóch pierwszych najsłabsze ekipy będą eliminowane.   

HARMONOGRAM ZAWODÓW W LAKE PLACID: 

Piątek, 10 lutego | HS 128 | Olympic Jumping Complex 

  • 3:00 pm (21:00 w Polsce) | Oficjalny Trening (2 rundy) 5:00 pm (23:00 w Polsce) | Kwalifikacje 

Sobota, 11 lutego | HS 128 | Olympic Jumping Complex 

  • TURNIEJ INDYWIDUALNY 9:00 am (15:00 w Polsce) | Trening 10:00 am (16:00 w Polsce) | 1. Seria 
  • SUPER TEAM TURNIEJ4:00 pm (22:00 w Polsce) | Trening 5:00 pm (23:00 w Polsce) | 1. Seria 

Niedziela, 12 lutego | HS 128 | Olympic Jumping Complex 

  • TURNIEJ INDYWIDUALNY 8:45 am (14:45 w Polsce) | Kwalifikacje 10:15 am (16:15 w Polsce) | 1. Seria 

Gdzie:  
Olympic Jumping Complex mieści się przy 5486 Cascade Road w Lake Placid (kliknij na link, aby zobaczyć trasę samochodową). Liczy sobie cztery skocznie (z punktami konstrukcyjnymi na 100., 128., 10. i 20. stopach) oraz posiada ośmioosobową gondolę SkyRide, którą można zabrać się z dolnej bazy na górę, gdzie mieszczą się wieże skoczni. Organizacja o nazwie "The New York Olympic Regional Development Authority (ORDA)" niedawno zmodernizowała obiekt oraz agregaty do robienia śniegu, a także zainstalowała szklaną windę i igielit. Nowa nawierzchnia czyni skocznie w Lake Placid jedynymi w całej Ameryce Północnej, gdzie można skakać przez cały rok. 

Bilety: 
Organizatorzy oferują wejściówki na jeden dzień lub pakiety na dwa dni. Posiadacze narciarskich karnetów na stokach: ORDA Whiteface, Gore, Belleayre oraz Mt Van Hoevenberg mogą wejść za darmo. Więcej informacji znajdziesz tu: https://lakeplacidlegacysites.com/todo/fis-ski-jumping-world-cup/.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.