SPORT, WYWIADY, POLONIA

Polonia: Paul Juda Wschodzącą Gwiazdą PSFCU w 2021

Paul Juda i Bogdan Ogórek - foto: PSFCU. 
Gimnastyk polskiego pochodzenia i reprezentant kadry USA Paul Juda otrzymał w poniedziałek tytuł Wschodzącej Gwiazdy oraz stypendium w wysokości pięciu tysięcy dolarów od Polish & Slavic Federal Credit Union. To już piąta edycja wydarzenia organizowanego i sponsorowanego przez sprzyjającą Polonii instytucję finansową ze Stanów Zjednoczonych. We wcześniejszych podobną nagrodę zgarnęła m.in. medalistka olimpijska z Rio Monika Aksamit.

Mieszkający w Deerfield, Illinois Paul Juda jest studentem 3. roku Psychologii na University of Michigan, gdzie ćwiczy też gimnastykę. Jest członkiem kadry gimnastycznej Stanów Zjednoczonych, a w 2019 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach USA w ćwiczeniach na drążku. Jak sam przyznał, jego celem jest zdobycie medalu w czasie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. „Ta nagroda zmobilizuje mnie, aby pracować jeszcze ciężej i jak najlepiej reprezentować University of Michigan, Polonię i Stany Zjednoczone w czasie kolejnych zawodów sportowych” – powiedział Juda. 

Stypendium i tytuł Wschodzącej Gwiazdy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej 20-letni laureat zadedykował swoim rodzicom: Ewie i Józefowi. Wyjechali oni przed laty z Polski, aby osiedlić się w Stanach Zjednoczonych, gdzie choć „nie mieli ani pieniędzy, ani kontaktów” byli w stanie zapewnić dobrobyt sobie i swoim dzieciom. „Ta nagroda to wyraz uznania dla moich rodziców, dzięki którym mogę ćwiczyć od ponad 15 lat. Pamiętam, że gdy przychodziliśmy z rodzicami do oddziału Naszej Unii dostawałem smaczne lizaki, a oni wpłacali ich ciężko zarobione pieniądze na konto.” – powiedział utalentowany gimnastyk.

Nagrodę i towarzyszący jej czek na 5 tys. dolarów wręczył w oddziale PSFCU Bridgeview w stanie Illinois szef Rady Dyrektorów Bogdan Ogórek. „Jesteśmy dumni - jako Nasza Unia - że możemy wspomóc tak utalentowanego sportowca. Bardzo cieszy nas fakt, że mamy tak utalentowanych i zdolnych Członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej” – powiedział dyrektor Ogórek w czasie wręczenia stypendium. Jak dodał, nagrodzony gimnastyk wywarł wrażenie na komisji "swoją pracowitością, szczerością i otwartością” oraz faktem, że „jest człowiekiem żyjącym pasją”.

Stypendium dla Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii zostało wręczone już po raz piąty. Nagrodę ustanowiono w 2014 r. jako część Programu Stypendialnego PSFCU, aby wspomagać młodych Członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wyróźniających się szczególnymi osiągnięciami w “dziedzinie nauki, sportu, muzyki, sztuki, przywództwa lub szczególnego talentu, udokumentowanego na poziomie krajowym bądź międzynarodowym”. Do grona dotychczasowych laureatów należą: pływak Michał Domagała (2014), brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio De Janeiro 2016 w szermierce Monika Aksamit (2016), gimnastyk Tymoteusz Kutyla (2018) i śpiewaczka Natalia Kawalec (2019).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.