CONCACAF Liga Mistrzów: Remontada LA FC, Seattle za burtą, gol bramkarza!

Diego Rossi (z lewej) i Carlos Vela dali LA FC awans do ¼ finału CONCACAF Champions League. Foto: internet
Mistrz MLS za burtą CONCACAF Champions League! Sounders sensacyjnie odpadli po dwumeczu z Olimpią z Hondurasu. Awans uzyskali za to LA FC, którzy odrobili stratę dwóch goli z pierwszego meczu z Clubem Leon. Do kolejnej rundy awansowały w sumie cztery ekipy z MLS i trzy z Meksyku. W Nueva Leon decydującą o promocji bramkę zdobył bramkarz Tigres Nahuel Guzman.

Przed spotkaniami rewanżowymi w Lidze Mistrzów CONCACAF było kilka niewiadomych. O awans spokojni mogli być piłkarze NYC FC, Cruz Azul, a w większości z pozostałych meczów gospodarze nie mogli po prostu swoich spotkań przegrać. I tak też właśnie się stało - w siedmiu z ośmiu przypadków gościom nie udało się wywalczyć awansu.

Wyjątkiem od tej reguły byli tylko gracze mistrza Hondurasu Olimpii Tegucigalpa, którzy w pierwszym spotkaniu przegrywali z Seattle Sounders 0:2, ale zdołali odrobić straty. W Seattle znów przegrywali 1:2 aż do 86.min, ale gol Carlosa Pinedy dał im remis. O wszystkim zadecydowały więc rzuty karne, które lepiej wykonywali goście (4:2). To sprawiło, że mistrz MLS znalazł się za burtą Ligi Mistrzów, a sensacyjny awans - pierwszy w historii klubu - wywalczyła ekipa z Hondurasu

Problemów z uzyskaniem przepustek do ćwierćfinałów nie mieli Cruz Azul i Atlanta United. Ci pierwsi rozgromili Jamajczyków z Portmore United 4:0, a drudzy zaaplikowali gościom z honduraskiej Motagui jednego gola mniej. Dla ekipy Five Stripes bramki strzelali wyłącznie panowie Martinez. Dublet ustrzelił Pity, a swojego gola zdobył także niezawodny Josef.

Piłkarze NYC FC do rewanżu z San Carlos z Kostaryki przystępowali bez Hebera, który tydzień temu jako pierwszy gracz z MLS zdobył hat-tricka w meczu Ligi Mistrzów CONCACAF. Być może dlatego na Red Bull Arena padła tylko jedna bramka, której autorem był Alexander Callens. Minimalna wygrana wystarczyła nowojorczykom, którzy przed meczem mieli dwa gole w zapasie, do awansu do ćwierćfinału.

Tam czekają na nich Tigres UANL, którzy namęczyli się z salwadorską Alianzą. W pierwszym meczu ambitni gospodarze niespodziewanie pokonali utytułowanego rywala 2:1. Na Estadio Universitario po 24.min było 3:0 dla Tigres i zanosiło się na pogrom. Ale Alianza jeszcze do przerwy zdołała zdobyć dwa gole i druga połowa zapowiadała się fascynująco. O awansie rozstrzygnął gol... bramkarza miejscowych, który głową skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego już w doliczonym czasie gry.

Do ostatnich minut losy awansu ważyły się także w Montrealu i na Estadio Azteca w Mexico City. Impact podejmował Saprissę i mimo kilku świetnych okazji dla gości zdołał dowieżć do końca bezbramkowy remis, który dał chłopcom Thierry Henry'ego przepustkę do kolejnej rundy. Z kolei w spotkaniu Club America - Comunicaciones wszystkie gole padły z rzutów karnych: najpierw po jednym w regulaminowym czasie, a potem osiem w serii jedenastek, którą wygrali gospodarze 5:3.

Najwięcej emocji towarzyszyło szlagierowemu starciu pomiędzy LA FC i Clubem Leon. Gospodarze przystępowali do tego meczu z nożem na gardle, bo w pierwszym spotkaniu zagrali beznadziejnie i przegrali 0:2. Tym razem już od początku widać było, że to zupełnie inny zespół i po pierwszej połowie mogło być conajmniej 3:0. Skończyło się na jednym trafieniu Carlosa Veli, który w 77.min wyrównał stan dwumeczu. Dwie minuty później kapitalnym strzałem popisał się Diego Rossi i remontada kalifornijczyków stała się faktem. W kolejnej rundzie Velę i spółkę czeka kolejne ciężkie wyzwanie, bo ich rywalem będzie Cruz Azul.  Liga Mistrzów CONCACAF:

⅛ finału, rewanże:
Atlanta United - Motagua 3:0 (Pity Martinez 40' 83' Josef Martinez 61') w pierwszym meczu 1:1, awans: Atlanta
Cruz Azul - Portmore United 4:0 (Pineda 22' Passerini 59' Ceppelini 76' Borja 90'). Pierwszy mecz: 2:1, awans: Cruz Azul
NYC FC - San Carlos 1:0 (Callens 41'). Pierwszy mecz: 5:3, awans: NYC FC
Montreal Impact - Saprissa 0:0. Pierwszy mecz: 2:2, awans: Montreal Impact
Tigres UANL - Alianza 4:2 (Valencia 9' Gignac 18' 24'k Guzman 90' - Portillo 33' 42'). Pierwszy mecz: 1:2, awans: Tigres
CF America - Comunicaciones 1:1 (Aguillera 80'k - Herrera 62'k). W rzutach karnych: 5:3. Pierwszy mecz: 1:1. Awans: America
LA FC - Club Leon 3:0 (Vela 27' 77' Rossi 79') Pierwszy mecz: 0:2. Awans: LA FC
Seattle Sounders - Olimpia 2:2 (Roldan 21' Joao Paolo 64' - Casildo 4' Pineda 86'). Rzuty karne: 2:4. Pierwszy mecz: 2:2. Awans: Olimpia

¼ finału (10-12 marca pierwsze mecze, 17-19 rewanże):