SPORT, WYWIADY, POLONIA

MLS: Niesamowity Ilsinho, niespodzianki w Pucharze USA

Taniec radości lidera MLS Wschód. Od lewej: Kacper Przybyłko, Marco Fabian, Ilsinho i Kei Wagner. Foto: internet

Union - dzięki Ilsinho, który strzelił dwa gole i zanotował asystę - lepsi od Red Bulls! W pozostałych meczach Rapids znowu wygrali i opuścili ostatnie miejsce na Zachodzie, a w Toronto i San Jose padły remisy 2:2. Za burtą Pucharu USA są już Chicago Fire i Philly Union, ale w grze o trofeum wciąż pozostaje FC Cincinnati z Przemysławem Tytoniem.

Rezerwowy Philadelphia Union Ilsinho dał swojej drużynie zwycięstwo nad New York Red Bulls w meczu 17. kolejki MLS. Wprowadzony po przerwie przy stanie 0:2 Brazylijczyk najpierw wypracował bramkę Jamiro Monteiro a potem sam strzelił dwa gole. Dzięki tej wygranej Union umocnili się na prowadzeniu w tabeli i powiększyli przewagę nad DC United i Montrealem do czterech oczek. Kacper Przybyłko jak zwykle był aktywny i miał świetną okazję do zdobycia bramki w doliczonym czasie gry, ale jego strzał w sytuacji sam-na-sam zdołał obronić Luis Robles.

Ciekawie było w Toronto i San Jose, gdzie padły wyniki 2:2. W Toronto remis dla gospodarzy uratowało trafienie Jordana Hamiltona w 90.min, a w San Jose jedną z bramek (ósma w ostatnich czterech!) strzelił Chris Wondolowski. Z uwagi na fenomenalną serię najlepszy strzelec w historii MLS został ogłoszony Piłkarzem Miesiąca.

Cudowną metamorfozę kontynuują piłkarze Rapids, którzy wygrali czwarty z pięciu ostatnich spotkań. Tym razem - dzięki 119. bramce w karierze występów w MLS Kei Kamary - wygrali u siebie z Minnesotą United. To pozwoliło im na półmetku opuścić ostatnie miejsce na Zachodzie i realnie spoglądać w kierunku kreski oznaczającej awans do playoffs.

Niespodzianki w Pucharze, Fire za burtą

W tygodniu rozegrano także mecze 1/16 Pucharu USA. Na tym etapie dołączyły do gry zespoły z MLS i nie wszystkim udało się przebrnąć dalej. Największą niespodziankę in-minus sprawili dwukrotni zdobywcy trofeum Chicago Fire (bez przebywającego w Polsce na kadrze Przemysława Frankowskiego), którzy ulegli Saint Louis FC 1:2. Jedynego gola strzelił Nemanja Nikolic z rzutu karnego. Odpadli też Rapids, którzy po 120. minutach remisowali z New Mexico United i odpadli po rzutach karnych. Dogrywki (i dwóch bramek Brandona Vasqueza) do awansu potrzebowali za to Atlanta United w starciu z Charleston Battery (3:1).

W 1/8 finału nie zobaczymy też Kacpra Przybyłki, bo jego Union po dogrywce ulegli DC United 1:2. Przybyłko, który ostatnio nie schodzi z murawy w MLS dostał wolne i mógł dzięki temu spędzić czas z tymczasowo przebywającym w USA bratem bliźniakiem Jacubem. Grać dalej będzie za to Przemysław Tytoń, który rozegrał 120 minut w wygranym przez FC Cincinnati meczu z Louisville FC (2:1, po dogrywce).

Nie wszystkim szło jak po grudzie. LA FC ograli Real w Salt Lake 3:0, Galaxy w takim samym stosunku ograli Orange County FC, a NYC FC i FC Dallas rozgromili swoich rywali (North Carolina FC i OKC Energy FC) po 4:0. Awans do kolejnej rundy uzyskali także Columbus Crew (1:0 z Pittsburgh Riverhounds), New England Revolution (3:2 z Red Bulls), Houston Dynamo (3:2 z Austin Bold), San Jose Earthquakes (4:3 z Sacramento Republic FC), Minnesota United (4:1 ze Sportingiem Kansas), Orlando City SC (3:1 z Memphis 901) oraz Portland Timbers, którzy ograli w Seattle Sounders 2:1.

Pary 1/8 finału (18-20 czerwca):
Houston Dynamo - Minnesota United, FC Dallas - New Mexico United, Orlando City SC - New England Revs, Portland Timbers - LA Galaxy, LAFC - San Jose Earthquakes, Saint Louis FC - FC Cincinnati, DC United - NYC FC, Columbus Crew - Atlanta United

MLS:
Toronto FC - Sporting KC 2:2 (DeLeon 43' Hamilton 90' - Gutierrez 25'k 73'k)
Colorado Rapids - Minnesota United 1:0 (Kamara 29')
Philadelphia Union - NY Red Bulls 3:2 (Monteiro 60' Ilsinho 61' 72' - Kaku 29' White 42')
San Jose Earthquakes - FC Dallas 2:2 (Wondolowski 46' Eriksson 54' - Vega 27'sam Atuahene 65')

5. FC Dallas 16 22 22:22
6. Minnesota United 16 21 23:25
7. San Jose Earthquakes 15 19 23:27
8. Real Salt Lake 15 19 21:27
9. Vancouver Whitecaps 16 18 17:20
10. Sporting KC 15 16 26:27
11. Colorado Rapids 16 15 25:34
12. Portland Timbers 13 14 19:26