SPORT, WYWIADY, POLONIA

Puchar USA: Wójcik vs Szetela, czyli polski mecz w Hartford!

Danny Szetela (z lewej) i Wojtek Wójcki: jeszcze do niedawna koledzy z drużyny - jutro zagrają przeciwko sobie. Foto: internet
W najbliższy wtorek zostaną rozegrane mecze 2. rundy piłkarskiego Pucharu USA. Jedną z par tworzą Hartford Athletic i Cosmos Nowy Jork. Jako, że w obu zespołach grają zawodnicy mówiący po polsku, właśnie to starcie będzie dla Polonii najbardziej elektryzujące. Wojtek Wójcik czy Danny Szetela - który z nich awansuje do 3. rundy?

Szetela jest wciąż kapitanem Cosmosu. Wójcik (trzeci od
lewej) gra w ataku beniaminka z Hartford. Foto: internet
Puchar USA w Ameryce ma wielką historię i tradycję. Liczy sobie 106 lat i jest starszy niż np. hokejowa liga NHL. Kiedyś brały w nim udział tylko drużyny amatorskie, dlatego też w 1990 trofeum to przypadło w udziale polonijnym Orłom z Chicago. Od 1996 - czyli zainaugurowania rozgrywek MLS - tylko raz triumfowała w nim ekipa spoza pierwszej ligi: w 1999 Rochester Rhinos pokonali w finale Colorado Rapids 2:0. W ubiegłym roku swój pierwszy puchar wywalczyli Houston Dynamo, którzy odprawili z kwitkiem zespół Kacpra Przybyłki Philadelphia Union.

W tegorocznej edycji udział bierze 84 zespołów. W pierwszych trzech rundach walczą ekipy z niższych lig, m.in. Cosmos Nowy Jork, gdzie kapitanem jest Daniel Szetela. Były piłkarz m.in. Racingu Santander czy Brescii ma nadzieję, że były klub Pelego nawiąże do świetnych występów z lat 2015-2016, gdzie Cosmos pokonywał drużyny z MLS. "W 2016 w 1/8 finału ograliśmy na wyjeździe NYC FC z MLS dzięki mojej bramce w 88.min." - mówi trzykrotny reprezentant USA - "Nie miałbym nic przeciwko, aby historia powtórzyła się i w tym roku."

Nie będzie to łatwe zadanie, bo w pierwszej rundzie Cosmos męczył się z czwartoligowymi Black Rock FC. Zwycięski gol na 2:1 padł w 6.min doliczonego czasu gry, a Szetela zmarnował w tym meczu rzut karny. W drugiej rundzie przeciwnikiem Cosmosu będzie ekipa, która powstała zaledwie kilka miesięcy temu, ale już gra w amerykańskiej drugiej lidze: Hartford Athletic. Jak dotąd beniaminek, w którym występuje Wojtek Wójcik spisuje się w lidze fatalnie i po 10. kolejkach zajmuje ostatnie miejsce w USL Championship z dorobkiem zaledwie jednego punktu. "Puchar to inna rzecz, bo wygrany gra dalej." - mówi Wójcik, który jeszcze niedawno grał w... Cosmosie - "To będzie dla mnie ciekawe przeżycie i choć mam do Cosmosu wiele sympatii to mam nadzieję, że to my zagramy w 3. rundzie."

Polski mecz w Pucharze USA odbędzie się na Al-Marzook Athletic Field w Hartford. Początek we wtorek 14 maja o 19:30. Bilety na to spotkanie kosztują zaledwie $10.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.