SPORT, WYWIADY, POLONIA

CPCD: Wiosenne Czytanie na Long Island

Wiosna z Książką, czyli od lewej: Marta Wesołowski, Sławomir Platta, Ania Lakomy, Artur Dybanowski z córeczką i TM z Antosiem.
Dosyć długo czekaliśmy w tym roku na Wiosnę, ale kiedy przyszła ubrana była w wyjątkowo piękną, kwiecistą sukienkę. Z tego względu Polska Szkoła na Long Island powitała ją w sposób szczególny: imprezą czytelniczą Wiosna z Książką. Zabawa była przednia, bo nie zabrakło zacnych, czytających gości i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Olivia Świderska czyta Koziołeczka. Foto: TM
Akcję Wiosna z Książką czyli "Czyta Mały, Czyta Duży, to Bogatą Przyszłość Wróży" przeprowadziły wspólnie Polska Szkoła im. Zbigniewa Herberta w Copiague oraz projekt Cała Polonia Czyta Dzieciom (CPCD), za który odpowiedzialne są portal Dobra Polska Szkoła (www.dobrapolskaszkola.com) oraz fundacja Polonia for Kids (www.poloniaforkids.org). W audytorium kościoła p.w. Matki Boskiej Wniebowziętej w Copiague zebrało się kilkaset uczniów i nauczycieli polskiej szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście, którzy - jak przystało na atrakcyjny charakter imprezy - reprezentowali najwyższą, polonijną półkę.

Co ciekawe zjechali oni ze wszystkich stron metropolii nowojorskiej. Artur Dybanowski, któremu towarzyszyła małżonka Agnieszka i kilkuletnia córeczka Anabelle to tegoroczny Marszałek Główny Parady Pułaskiego. Cała trójka przyjechała na Long Island z Brooklynu. Aż z Connecticut - w towarzystwie dwójki siostrzeńców - przyjechała Anna Lakomy, aktorka, na której film Welcome to New York (gra tam u boku Gerarda Depardieu) można obecnie wybrać się do kina. Wreszcie z centralnego New Jersey przyjechał też Sławomir Platta: znany nowojorski adwokat, którego kancelaria The Platta Law Firm jest także głównym sponsorem cyklu czytelniczego CPCD.

Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Foto: TM
Imprezę z wielkim wdziękiem i wprawą prowadziła Marta Wesołowski, nauczycielka z PS w Copiague i koordynatorka akcji CPCD. Na dobry początek dla wszystkich zebranych jedną z rymowanek z książki Berek Literek Agnieszki Frączek przeczytała Ania Lakomy. Przy okazji goście dowiedzieli się, że czarująca i utalentowana Ania urodziła się w USA i że swoją piękną mowę i umiejętność czytania po polsku zawdzięcza rodzicom i... polskiej szkole. Potem świetną próbkę możliwości czytelniczych dał mecenas Platta, który ze swadą przeczytał zabawny wierszyk Ciotka Frania z książki Ciotka Klotka i inne historie Agnieszki Ginko. Na zakończenie pierwszej części popisów czytelniczych Artur Dybanowski zaprezentował dzieciom Lokomotywę Jana Brzechwy.

W kolejnej części czytały już tylko dzieci, wspierane przez rodziców - w większości matek, ale był i jeden ojcowski rodzynek - oraz nauczycieli. Niektóre pociechy czytały w przebraniach, co rzecz jasna dodawało wykonaniu fantazji i kolorytu. W konkursie - podzielonym na trzy grupy wiekowe - wzięło udział kilkanaście osób i poziom czytania był naprawdę bardzo wysoki. Sam fakt, że rywalizacja zgromadziła tak pokaźną liczbę uczestników wystawia wspaniałą cenzurkę szkole polskiej w Copiague oraz rodzicom i samym dzieciom, które wyraźnie nie wstydzą się swojej polskości.

Jakub Dobrowolski-Kosior z nagrodą ufundowaną
przez Konsulat RP w Nowym Jorku. Foto: TM
Jury - w którego składzie zasiedli m.in. czytający goście - miało twardy orzech do zgryzienia. Na szczęście żaden z uczestników nie wrócił do domu z pustymi rękami, bo organizatorzy zadbali o hojnych sponsorów. Euro Deli, Polonia of Long Island, Kids Academy, Polonica, Polska Szkoła w Copiague, Expres Travel, Natalia i Bernand Zimnoch, PSFCU w Copiague oraz The Platta Law Firm ufundowali upominki i nagrody pieniężne, a EK Polish Bookstore i Konsulat RP w Nowym Jorku wspaniałe nagrody książkowe autorstwa popularnych, współczesnych pisarzy dziecięcych Grzegorza Kasdepke i Renaty Piątkowskiej. Ta ostatnia dorzuciła też swoją osobistą cegiełkę, bo przez internet przesłała dla zebranych specjalne pozdrowienia filmowe, a pocztą kartki ze swoim autografem.

Główne nagrody trafiły w ręce następujących uczniów: w kategorii 4-6 lat: 1. Alexandra Kałęka (Kraina Lodu), 2. Olivia Świderska (Koziołeczek), 3. Weronika i Gabriela Feroryshyn (Kwoka), 3. Monika Kułaczkowska (O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci), w kategorii 7-9 lat: 1. Dominique Tetlak (Piosenka o książce), 2. Angelika De Leon (Wars i Sawa) oraz w kategorii 10 i powyżej: 1. Jakub Dobrowolski-Kosior (Adam i Ewa), 2. Richard Pawełkiewicz (Uczta u Wierzynka), 3. Veronica Szygałowicz (To było tak...)

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Wiosny z Książką.
Jurorzy wyróżnili także Macieja Lewickiego, Veronicę Merchelski (Kaczki), Sophie Jamrozek (Zosia Samosia). W konkursie wzięli także udział Kasia Szwedt (Leń i Zoo), Jessica Świątkowski (Sójka), Sandra Gandy (fragment utworu "Jeden dzień Ani) oraz Adrian Bąk (Nowe przygody Mikołajka).

To było niesamowite powitanie Wiosny i spotkanie z Książką. Wielkie brawa należą się gospodarzom (dyrekcja szkoły w Copiague), organizatorom, czytającym gościom i sponsorom, ale największe uczestnikom. Tego dnia na Long Island czytali mali, czytali duzi, co całemu społeczeństwu szkolnemu w Copiague wspaniałą przyszłość wróży.

Relacja zdjęciowa:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.851387201574555.1073741845.629278923785385&type=1&l=e7007318ae


Tomek Moczerniuk

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.