SPORT, WYWIADY, POLONIA

Odsłaniamy Papieski Mural!

Projekt muralowy na różnych etapach. Zdjęcia: Tomek Moczerniuk
W najbliższą niedzielę w Bridgeport odsłonięty zostanie mural, który jest hołdem dla Św. Jana Pawła II w pierwszą rocznicę Jego kanonizacji. Na uroczystość zaproszona jest cała Polonia, bo takie jest przesłanie projektu: łączyć, a nie dzielić.

Rafał podczas wywiadu z Catie Talarski z WNPR.
Całości można wysłuchać tutaj:
http://wnpr.org/post/bridgeport-corner-homage-pope-john-paul-ii
Foto: Tomek Moczerniuk
Prace nad malowidłem ruszyły niemal miesiąc temu od odnowienia ściany, przy czym wydatnie pomogli lokalni, polonijni przedsiębiorcy. Potem, na gładkiej jak stół powierzchni, pierwsze warstwy farby położył autor graficznego projektu Rafał Pisarczyk - artysta z New Jersey. I tak stopniowo powstało niebo, zalesione Tatry z zarysem Giewontu i piękna sylwetka zamyślonego Papieża opartego o pastorał.

W drugim tygodniu Pisarczyk domalował biało-czerwoną szarfę biegnącą wszerz całego malowidła i oficjalny papieski herb. Przy tym drugim zadaniu pomagała mu artystka z Nowego Jorku Paula Kaczmarczyk. Wreszcie w tygodniu trzecim praca skupiła się na kosmetycznych poprawkach oraz namalowaniu Ducha Świętego w formie gołębia. "Cieniowanie postaci, gór i dopieszczanie szczegółów to najbardziej pracochłonne zajęcie." - powiedział Pisarczyk, który jest także autorem powstańczego muralu na Greenpoincie - "Na szczęście gospodarze z Polskiej Szkoły w Bridgeport tak o mnie dbają, że wykorzystuję każdą wolną chwilę, aby tu przyjechać i sprawić, że mural będzie jeszcze piękniejszy."

Wisienką na torcie będzie papieski cytat, który pojawi się na lewym skrzydle ściany. Jest on kolektywnie wybrany przez wszystkich fundatorów, czyli te osoby i organizacje, które wpłaciły na poczet projektu przynajmniej $10. "W sumie jest ich 25, a tymi najbardziej szczodrymi są Konsulat RP w Nowym Jorku, mecenas Sławomir Platta z The Platta Law Firm i firma Wojenski Restoration z Bridgeport." - mówi Edyta Kosy-Kułak, prezes PS w Bridgeport - "Inni pomogli w inny sposób - np. kilka dni temu Sławomir Wierzgacz zamontował nad środkową ścianą lampę solarową, która rzuca subtelne światło na mural po zmroku."

Mural oświetlony lampą solarową od Sławomira Wierzgacza.
Foto: Tomek Moczerniuk
Elektryk o dobrym sercu też otrzymał możliwość wyboru jednej z sześci znanych wypowiedzi Jana Pawła II. Która z nich ostatecznie ozdobi ścianę przy rogu Św. Jana Pawła II w Bridgeport? Przekonamy się już w niedzielę, 26 kwietnia 2015 o godz. 10:30 rano na rogu Kossuth St. i Pulaski St. w Bridgeport. Swoją obecność na uroczystości potwierdzili m.in. burmistrz Bridgeport Bill Finch, delegacja z Konsulatu RP w Nowym Jorku oraz amerykańskie media. Postarajmy się, aby nas też tam nie zabrakło. Przyjdźmy podziwiać dzieło Rafała Pisarczyka i oddać cześć Wielkiemu Rodakowi, który rok temu wstąpił w poczet świętych.

Co? Odsłonięcie Papieskiego Muralu
Kiedy? Niedziela, 26 kwietnia 2015, 10:30
Gdzie? 310 Pulaski St, Bridgeport, CT 06824
Info: 201 878 7990

Lista ofiarodawców (stan na 24 kwietnia 2015):
Osoby prywatne ($2186): 
Bronowicz Rafał, CT, $400
Murphy Amanda, CT $250
Potkay Kasia, CT, $200
Zbiórka wśród rodziców w PS w Bridgeport, CT, $123
Bakota Wioleta, CT, $100
Bernatowicz Mariusz, NY, $100

Karwowski Jerzy, CT, $100
Kruszewska Donna CT, $100
Myśliwiec Paweł, NJ, $100
Ochman Urszula, CT, $100
Pisarczyk Marcin, NJ, $100
Piszczatowska Joanna, CT, $100
Więciorkowski Andrzej, CT $60
Dąbrowski Maciej, CT, $50
Mierzejewski Teresa, CT, $50
Nowak Wanda, NY, $50
Płoński Maggie, CT, $50
Kosy-Kułak Edyta, CT, $40
Szydłowski Grzegorz, CT $40
Kosiński Sławomir, NY, $33
Moczerniuk Tomek, CT, $10
Wesołowski Marta, NY, $10
Anonimowo, $10
Pepe Janina, NJ, $10

Firmy i organizacje ($2100):
The Platta Law Firm, NY, $800
Wojenski Restoration, CT, $500
Lasowiak Deli, CT, $200
Polish & Slavic Federal Credit Union w Clifton, NJ $200
Bałtyk Deli, CT, $100
Orlęta, CT, $100
Zespół Pieśni i Tańca Polanie, $100
Związek Młodzieży Polskiej w Bridgeport, $50
Biały Orzeł, CT, $50

Razem: $4266

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.