SPORT, WYWIADY, POLONIA

Papieski Mural jednak 26 kwietnia!

Zima opóźniła odsłonięcie Papieskiego Muralu w Bridgeport o niecały miesiąc. Wizualizacja: Tomek Moczerniuk
Niesprzyjająca marcowa aura sprawiła, że odsłonięcie Papieskiego Muralu w Bridgeport nie odbędzie się w pierwotnym terminie. Uroczystość, nad którą patronat objął Konsulat RP w Nowym Jorku przełożona została na 26 kwietnia - czyli w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. 

Papieski Mural to inicjatywa obywatelska Polonii z Bridgeport w stanie Connecticut. Rok temu Polacy z tego regionu uhonorowali Jana Pawła II poprzez nadanie narożnikowi ulic Kossuth i Pulaski imienia przyjętego w poczet Świętych Polaka. W tym roku postanowiono upamiętnić 10. rocznicę śmierci Papieża poprzez namalowanie artystycznego malowidła na ścianie budynku położonego właśnie przy rogu Św. Jana Pawła II.

Tak - dzięki MCPol Construction i
Jarst Construction - prezentuje się przedmuralowa
ściana. Foto: Jarst Construction
Pierwotna wersja zakładała, że odsłonięcie muralu, którego autorem będzie artysta z New Jersey Rafał Pisarczyk, nastąpi w niedzielę 29 marca, czyli cztery dni przed rocznicą śmierci Jana Pawła II. Okazało się jednak, że malowanie musi odbywać się przy odpowiednich warunkach pogodowych - przy temperaturze przynajmniej 40 stopni Fahrenheita oraz przy braku opadów. Takich dni w ostatnim miesiącu było zaledwie kilka, dlatego w marcu Pisarczyk skupił się na dopracowywaniu projektu, a Polonia z Bridgeport na gruntownym odrestaurowaniu ściany.

Prace remontowe trwały przez dwa tygodnie i również przerywane były z powodu śniegu i mrozu. Wreszcie w ubiegły wtorek ściana osiągnęła pełną, przedmuralową gotowość. Dwie polonijne firmy budowlane: MCPol Construction, LLC oraz Jarst Construction, LLC charytatywnie zadbały o zupełnie nowy podkład oraz o świeżą warstwę stucco. Ostatnim aktem remontu będzie położenie warstwy białej farby, która stanowić będzie podkład pod mural. Jeśli do weekendu się wypogodzi ściana zostanie wybielona w najbliższą sobotę przez Pawła Kułaka. Wszystko wskazuje więc na to, że po niedzieli Pisarczyk wreszcie ruszy z pędzlem na mur.

W tym samym czasie wśród całej Polonii trwa zbiórka funduszy na mural. Koszty wzrosły, bo do honorarium dla artysty, farby i antywandalicznego lakieru doszły materiały na remont. Myśli się także o zainstalowaniu monitoringu, czasowego oświetlenia i wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, aby maksymalnie zabezpieczyć malowidło przed zdewastowaniem. Zbiórka idzie mozolnie, ale na koncie Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II jest już ponad $2000. Co ciekawe wśród ofiarodawców są nie tylko osoby z Connecticut, ale i z Nowego Jorku czy New Jersey (cała lista poniżej). To świadczy o tym, że promocja dzieł papieskich leży na sercu każdemu Polakowi. Przypomnijmy, że każda osoba, która wesprze inicjatywę kwotą 10 dol. lub więcej weźmie udział w głosowaniu na cytat papieski, który będzie częścią muralu.

Patronat nad Muralem objęła Urszula Gacek -
Konsul Generalny RP w Nowym Jorku.
Deklarację dofinansowania dzieła kwotą 4000 dol. złożył także Konsulat RP w Nowym Jorku, który objął Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem. "Mamy prawo chlubić się polskim papieżem, gdziekolwiek mieszkamy na świecie." - napisała w liście do organizatorów Konsul Generalny Urszula Gacek - "Gratuluję pomysłu i tak jak wszyscy niecierpliwie czekam na odsłonięcie muralu." Podobną deklarację złożył też znany nowojorski mecenas Sławomir Platta z The Platta Law Firm, który lada dzień przekaże na ten szczytny cel 800 dol. Dzięki tym wpłatom można z optymizmem zadeklarować, że odsłonięcie nastąpi w niedzielę, 26 kwietnia 2015 roku. Dokładna godzina i szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Aby wspomóc Papieski Mural czekiem lub gotówką skontaktuj się z Prezes PS w Bridgeport Edytą Kułak: (203) 224-9470. Wpłaty przez internet przyjmowane są na stronie: http://www.papatomski.com/2015/03/mural.html

Więcej info:
https://www.facebook.com/events/778449388912970/

Lista ofiarodawców (stan na 25 marca 2015):
Osoby prywatne:
Potkay Kasia, CT, $200
Zbiórka wśród rodziców w PS w Bridgeport, CT, $123
Bakota Wioleta, CT, $100
Bronowicz Rafał, CT, $100
Myśliwiec Paweł, NJ, $100
Pisarczyk Marcin, NJ, $100
Piszczatowska Joanna, CT, $100
Więciorkowski Andrzej, CT $60
Mierzejewski Teresa, CT, $50
Nowak Wanda, NY, $50
Płoński Maggie, CT, $50
Kosy-Kułak Edyta, CT, $40
Szydłowski Grzegorz, CT $40

Kosiński Sławomir, NY, $33
Moczerniuk Tomek, CT, $10
Wesołowski Marta, NY, $10

Firmy i organizacje:
The Platta Law Firm, NY, $800
Wojenski Restoration, CT, $500
Lasowiak Deli, CT, $200
Bałtyk Deli, CT, $100
Orlęta, CT, $100
Biały Orzeł, CT, $50

Razem: $2916

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.