SPORT, WYWIADY, POLONIA

Piękny koncert Polan w New Jersey

Piękne dziewczyny w pięknych strojach - oto najlepsza wizytówka Polan. Foto: Magdalena Kalkowska
Przybyli, zatańczyli, zwyciężyli - tak można w skrócie podsumować pierwszy po latach koncert Zespołu Pieśni i Tańca Polanie w New Jersey. 8 lutego w Klubie Centrum w Passaic zjawiło się około 150 osób, z których każda oklaskiwała występ na stojąco i obiecała, że za rok wróci w jeszcze szerszym gronie.

NJ okazało się dla Polan bardzo gościnne.
Foto: Mariusz Olechno
Polanie - ludowy zespół taneczny z Bridgeport w stanie Connecticut, który powstał w 2006 - przyjechał do New Jersey pierwszy raz od kilku lat ze świąteczno-noworocznym programem "Podążając za Gwiazdą" wyreżyserowanym przez Hannę Deja. W repertuarze - oprócz pięknych, regionalnych tańców w wykonaniu dwóch dziecięcych grup i jednej dorosłej - znalazły się też popularne przyśpiewki folkowe i kolędy, które zaintonował chór przy akompaniamencie kapeli. Śpiewaków wspierała też publiczność, która chętnie nuciła wszystkie najbardziej znane utwory. "Pochodzimy spod Nowego Targu." - powiedzieli rozśpiewani państwo Maria i Józef Dewera z Clifton, wielcy fani zespołu - "Dlatego najbardziej podobały nam się właśnie te podhalańskie piosenki, za które serdecznie zespołowi dziękujemy, bo przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w polskich górach."

O świetnej atmosferze jaka panowała na widowni świadczy także fakt, że podczas wykonania utworu "Poszła Karolinka" solistka Bożena Raczkowska (w przeszłości występowała w zespole Śląsk) odśpiewała i odtańczyła jedną ze zwrotek z... konsulem RP w Nowym Jorku Mateuszem Stąsiekiem. "Robicie naprawdę świetną robotę, gratuluję." - powiedział po koncercie konsul, który pojawił się na nim w towarzystwie żony i córeczki. Ubolewał także nad faktem, że Polanie działają w dalekim Connecticut, gdyż w przeciwnym razie zapisałby do zespołu swoją córkę.

Występ trwał niemal 2.5 godziny i każdy taniec, każda piosenka nagradzane były gromkimi brawami. Publiczność była pod wrażeniem nie tylko pięknych, sprowadzanych z Polski strojów czy wartości artystycznej koncertu, który miał naprawdę wiele do zaoferowania, ale i faktu, że zespół tworzą amatorzy ćwiczący zaledwie raz w tygodniu, oczywiście po pracy. Warto także podkreślić, że w grupie nie brakuje dzieci i młodzieży - t.j. n.p. Robert Matt, który zaśpiewał dwie góralskie solówki - urodzonych w USA. "To moim zdaniem sprawia, że są lepsi niż Śląsk." - stwierdziła Krystyna Bladek z Clifton - "Dziś spisali się na 200% i byli po prostu wspaniali!"

Konsul Stąsiek (w środku) bawił się na koncercie znakomicie.
Foto: TM
Publiczność wychodziła z koncertu z wypiekami na twarzy i z pięknymi wrażeniami. Polanie wracali do Connecticut bogatsi o nowe doświadczenie i o nowych fanów, którzy za rok z pewnością ponownie przyjdą na ich koncert. Ale wcześniej - w sierpniu 2015 w Ansonii - odbędzie się III. Letni Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, na który Polanie zapraszają nie tylko wszystkich miłośników kultury ludowej już dziś. Hanna Deja - zaprasza też wszystkich chętnych do zapisania się do zespołu. "Wystarczą dwie nogi, trochę czasu i chęci, o resztę zadbam ja." - śmieje się dyrektor artystyczny, który ma na koncie pracę z Ziemią Bydgoską w Polsce. Próby dla grupy dorosłej odbywają się w poniedziałkowe wieczory, natomiast dla dzieci dzień później. Po więcej informacji zadzwoń: (203) 545-3595.

Zespół Pieśni i Tańca Polanie
www.polaniect.org
www.facebook.com/polaniect

Dyr. Artystyczny i Choreograf: Hanna Deja (203) 545-3595
Kontakt z zespołem: Mariola: (203) 414-1619 lub info@polaniect.org

Tomek Moczerniuk

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.