SPORT, WYWIADY, POLONIA

Mistrzostwa CONCACAF: Falstart Jankesów

Drużyna USA U20 przed meczem z Gwatemalą. Mateusz Miazga pierwszy z prawej w drugim rzędzie. Foto: US Soccer
Od tygodnia na Jamajce trwają piłkarskie mistrzostwa strefy CONCACAF U20, które są jednocześnie eliminacjami do młodzieżowego Mundialu w Nowej Zelandii. Fatalnie w turniej weszły USA (z Mateuszem Miazgą), które co prawda w środę rozgromiły Arubę 8:0, ale we wcześniejszych dwóch meczach zgromadziły tylko jeden punkt. 

Na inaugurację w grupie A przeciwnikiem Amerykanów była Gwatemala. W pierwszej odsłonie USA od początku narzuciły rywalom swój styl gry, ale mimo kilku okazji na tablicy świetlnej utrzymywał się rezultat bezbramkowy. Na domiar złego urazu głowy nabawił się Mateusz Miazga, który ucierpiał w powietrznej walce o piłkę z jednym z zawodników Gwatemali. Kontuzja na szczęście okazała się niegroźna i obrońca New York Red Bulls powrócił do gry jeszcze przed przerwą.

W akcji Mateusz Miazga i bramkarz Gwatemali.
Foto: US Soccer
Gol dla chłopców Taba Ramosa padł w 58.min po akcji amerykańskich "londyńczyków". Rzut rożny wykonywał Emerson Hyndman z Fulham, a grający na co dzień w Tottenhamie (w grudniu podpisał kontrakt z pierwszą drużyną) Cameron Carter-Vickers głową wpakował piłkę do siatki. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się skromnym zwycięstwem Jankesów Gwatemala niespodziewanie wyrównała. W ostatniej minucie gry po dośrodkowaniu z kornera piłkę przed pole karne wybił jeden z obrońców, ale trafiła ona do Andy Ruiza, który kapitalnym wolejem pokonał Zacka Steffena.

W drugiej kolejce USA grały z Panamą, która w pierwszym spotkaniu rozbiła w puch Arubę 4:0. I znowu Amerykanie przeważali, ale ich skuteczność wołała o pomstę do nieba. Wykorzystali to Panamczycy, którzy w 78.min zdobyli bramkę na wagę 3. punktów. Strzelił ją Carlos Small, który otrzymał podanie od Edsona Sammsa, zgasił piłkę klatką piersiową i mimo ofiarnego wślizgu Miazgi (grał całe spotkanie) i interwencji Steffena znalazł drogę do siatki.

Hat-trick hero Romain Gall. Foto: US Soccer
Niepowodzenia z pierwszych dwóch spotkań Amerykanie częściowo odbili sobie w środę gromiąc ostatnią w tabeli Arubę aż 8:0. Trener Ramos dokonał przed tym meczem aż 7. zmian - w wyjściowej jedenastce zabrakło m.in. miejsca dla Mateusza Miazgi. Zmiennicy pokazali się z bardzo dobrej strony i po zaledwie 45.min mieli na koncie pół tuzina goli. Trzy z nich (w 16., 23 z karnego i w 32.min) strzelił urodzony w Paryżu gracz Columbus Crew Romain Gall. Oprócz niego dobre spotkanie zanotował Emerson Hyndman, który do bramki zdobytej w 30.min dołożył dwie asysty. Przed przerwą do siatki Jeana-Marca Antersijna trafiali jeszcze Ben Spencer (18.min) i Tommy Thompson (26.min), a po zmianie stron kolejne dwa gole uzyskali Bradford Jamieson IV (48.min) i Amando Moreno (84.min). Do wyrównania najwyższego wyniku w historii amerykańskiej ekipy do lat 20 zabrakło jednego gola. W 1976 roku USA rozgromiło Dominikanę 9:0.

Po trzech kolejkach Jankesi wciąż znajdują się w niekorzystnej sytuacji jeśli chodzi o walkę o prymat w CONCACAF (do finału awansuje tylko zwycięzca grupy), ale zachowali szanse na wyjazd na MŚ w Nowej Zelandii. Do lidera grupy Panamy tracą 5 punktów, jednak w pozostałych dwóch meczach zmierzą się z teoretycznie słabszymi rywalami w grupie. W sobotę czeka ich potyczka z gospodarzami, a w przyszłą środę z Trynidadem i Tobago. Wygląda na to, że właśnie ten ostatni mecz zadecyduje o tym, czy Miazga i spółka awansują do baraży o wyjazd na Mundial U20.

Wyniki:
Grupa A:
Jamajka - Trynidad i Tobago 2:2, USA - Gwatemala 1:1, Panama - Aruba 4:0, Jamajka - Gwatemala 0:1, USA - Panama 0:1, Trynidad i Tobago - Aruba 5:1, USA - Aruba 8:0, Gwatemala - Trynidad i Tobago 2:0, Jamajka - Panama 0:2.

Tabela:
1. Panama 3 9 7:0
2. Gwatemala 3 7 4:1
3. USA 3 4 9:2
4. Trynidad i Tobago 3 4 7:5
5. Jamajka 3 1 2:5
6. Aruba 3 0 1:17

Grupa B: Meksyk -Kuba 9:1, Kanada - Haiti 3:1, Honduras - Salwador 2:2, Kanada - Meksyk 0:2, Honduras - Kuba 3:0, Sawador - Haiti 1:1, Meksyk - Honduras 3:0, Haiti - Kuba 2:2, Salwador - Kanada 3:2.

Tabela: 
1. Meksyk 3 9 14:1
2. Salwador 3 5 6:5
3. Honduras 3 4 5:5
4. Kanada 3 3 5:6
5. Haiti 3 2 4:6
6. Kuba 3 1 3:14

2 komentarze

Monika Satur - Szydlowski pisze...

podoba mi sie :) nareszcie mialam chwile na nadrobienie zaleglosci...

PT Sport pisze...

Dziękuję Monia! Ale... jakby Ci się nie podobało to też byś mi powiedziała, prawda?

Obsługiwane przez usługę Blogger.