SPORT, WYWIADY, POLONIA

Wraca Cała Polonia Czyta Dzieciom - trzy spotkania w Październiku!

Uczestnicy akcji CPCD w Trenton. Trzecia od lewej z tyłu konsul Alicja Tunk. Foto: Archiwum CPCD
Po wakacyjnej przerwie do Tri-State Area powraca akcja Cała Polonia Czyta Dzieciom. W październiku odbędą się aż trzy pro-czytelnicze spotkania: dwa w stanie New Jersey (South Hackensack i Perth Amboy), a jedno w East Stroudsburg w Pensylwanii.

11 października zapraszamy
do South Hackensack!
Cała Polonia Czyta Dzieciom to akcja zachęcająca do głośnego, codziennego czytania dzieciom przez rodziców, której organizatorami są portal DobraPolskaSzkola.com oraz fundacja Polonia for Kids. W poprzednich edycjach, które miały miejsce w sześciu polskich szkołach w New Jersey, Nowym Jorku, Connecticut i Pensylwanii brały udział tak znane osoby jak Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, reżyser Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, aktorzy Dagmara Domińczyk i Patrick Wilson oraz adwokat Sławomir Platta z The Platta Law Firm - głównego sponsora akcji.

W październiku kontynuacja projektu nastąpi najpierw w Polskiej Szkole im. Kazimierza Pulaskiego w South Hackensack (60 Saddle River Ave), która niedawno przeniosła tam swoją siedzibę z Passaic. W pięknie odnowionych klasach uczy się tam około 200 polskich dzieci. "Impreza rozpocznie się 11 października o 11 rano." - mówi p. dyr. Agnieszka Golonek - "Do wspólnego czytania zaprosiliśmy m.in. panią lekarz Barbarę Pieczuro i muzyka Tomasza 'Juniora' Popławskiego. Spodziewamy się także prawnika Sławomira Platty z The Platta Law Firm."

Trzy dni później akcja przeniesie się kilkadziesiąt mil na południe Garden State - do Perth Amboy. Tam - w kościele Św. Szczepana przy parafii Św. Jana Pawła II (490 State St) - po raz pierwszy dorośli czytać będą dzieciom w środku tygodnia, zaraz po cotygodniowej lekcji religii. "W związku z Dniem Nauczyciela wśród czytających osób nie zabraknie osób z grona pedagogicznego Polskiej Szkoły im. Aleksandra Janta-Połczyńskiego w Lakewood." - zdradza Katarzyna Pawka, dyrektor placówki, skąd dojeżdżają dzieci na religię - "Jednym ze specjalnych gości będzie także p. Iwona Karpeta - szefowa United Poles Federal Credit Union w Perth Amboy."

Konsul Junczyk-Ziomecka, Agnieszka Wójtowicz-Vosloo
i mecenas Platta czytali dzieciom na Brooklynie.
Foto: dobrapolskaszkola.com
Tygodniowy maraton czytelniczy będzie miał swój szczęśliwy finał 18 października w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w East Stroudsburg w Pensylwanii (200 Brodhead Ave). Początek imprezy planowany jest na 11:00 rano, a jej program jak zwykle przewiduje krótką prezentację dla rodziców, konkursy z nagrodami dla dzieci oraz czytanie lektur, wierszy i fragmentów książek przez znane w lokalnym środowisku osoby. "Dla naszych 130. uczniów czytać będzie m.in. uzdolniona artystka-plastyk, fotograf i pedagog Aneta Pieróg-Sudoł." - mówi szefowa szkoły Hanna Czuma - "Zaproszony został też weteran Józef Dewera, który należy do Placówki 99. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Harrison w New Jersey".

Trzy spotkania pro-czytelnicze w ciągu miesiąca to dla koordynatorów akcji sytuacja bez precedensu. Z jednej strony zacierają ręce, bo oznacza to, że istnieje potrzeba na tego rodzaju akcje, ale z drugie martwią się i tak już wyszczuplonym budżetem. W związku z tym zapraszają firmy i osoby prywatne do wsparcia projektu w postaci donacji finansowej lub nowych książek dla dzieci, które będą służyć jako nagrody w konkursach. Kontakt i informacje: Marta Kustek, www.dobrapolskaszkola.com, tel: (347) 475-8966, email: redakcja@dobrapolskaszkola.com oraz Tomasz Moczerniuk, tel: 201 878 7990, email: papatomski@gmail.com.

____________________________________________________

O AKCJI CAŁA POLONIA CZYTA DZIECIOM (CPCD)
CPCD to kampania pro-czytelnicza na wzór akcji Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzonej w Polsce przez fundację ABCXXI od 2001. Podstawowym celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, akcja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kontakt: Tomek Moczerniuk, 201 878 7990, email: papatomski@gmail.com
Informacje: www.facebook.com/cpcd.us oraz: http://www.akcjadobrapolskaszkola.com/art/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/

O PORTALU DOBRA POLSKA SZKOŁA
www.dobrapolskaszkola.com – to portal kulturalno – informacyjny, który działa od początku 2010 roku. Siedziba redakcji znajduje się w Nowym Jorku. Skierowany jest do polonijnych rodziców i nauczycieli, animatorów kultury, promotorów nowoczesnej edukacji, wszystkich zainteresowanych tematyką szkolnictwa w USA.

Kontakt: Marta Kustek, 347-475-8966, redakcja@dobrapolskaszkola.com

O POLONIA FOR KIDS:
Polonia for Kids to organizacja charytatywna posiadająca status organizacji pożytku publicznego 501(c)3, założona w 2012 roku, aby nieść pomoc dzieciom zarówno w USA jak i w Polsce poprzez zbieranie funduszy na różne potrzeby (leczenie, terapia, edukacja, kursy itp.) i ułatwianie dzieciom dostępu do powszechnych źródeł pomocnych informacji na temat imigracji, wykształcenia, zdrowia itp. Wśród polonijnych dzieci i młodzieży Fundacja pracuje także nad krzewieniem postaw wolontarystycznych oraz zachęceniem młodych Polaków do czynnego udziału we wszelakich inicjatywach związanych z promowaniem kultury i historii Polski.

Kontakt: Wioletta Wyszyński, 609 577 5312, polonia4kids@gmail.com

O THE PLATTA LAW FIRM:
Dziękujemy kancelarii The Platta Law Firm, która jest z nami od początku naszych pro-czytelniczych spotkań jako główny sponsor. Prawnicy z The Platta Law Firm pomagają wszystkim ofiarom wypadków budowlanych, samochodowych lub na posesjach. Jest to jedyna polska kancelaria, która zapisała się w historii stanu Nowy Jork w 2011 roku, zmieniając i poprawiając prawo wypadkowe dla wszystkich poszkodowanych. W razie nieszczęśliwych wypadków tego rodzaju prosimy o kontakt z The Platta Law Firm: tel: 212 514 5100.

EK BOOKSTORE
(sponsor nagród książkowych): 
http://www.dziennik.com/store

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.