SPORT, WYWIADY, POLONIA

Dzień Nauczyciela i Cała Polonia Czyta Dzieciom w Perth Amboy

Kwintesencja spotkania na jednym zdjęciu: dorośli czytają głośno razem z dziećmi! Foto: Magda Paździor 
14 października to Dzień Nauczyciela, którego tradycja świętowania w środowisku szkół polonijnych w USA jest bardzo popularna. W tym roku święto belfrów wypadło we wtorek, czyli w ten sam dzień, kiedy w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy w New Jersey ma miejsce polska katecheza dla ponad 100 dzieci w wieku 4-14 lat. Gospodarz parafii o.Waldemar Łątkowski, który jest zawsze otwarty na wszelkie inicjatywy i pomysły skorzystał z okazji i w połączył obchody Dnia Nauczyciela z przeprowadzeniem pro-czytelniczej akcji „Cała Polonia Czyta Dzieciom” organizowanej przez fundację Polonia for Kids oraz portal www.dobrapolskaszkola.com.

Ideą spotkania od samego początku była myśl o wszystkich milusińskich z różnych szkół polonijnych uczęszczających na lekcje religii i włączenie ich w tę szczytną inicjatywę. W oczekiwaniu na wydarzenie - które miało miejsce pierwszy raz w środkowym New Jersey - p. dyr. Polskiej Szkoły im. Aleksandra Janta-Połczyńskiego w Lakewood Katarzyna Pawka oraz koordynator akcji Tomek Moczerniuk z Polonia for Kids zaprosił do czytania kilku wyjątkowych gości.

Wtorkowy wieczór rozpoczął się od złożenia życzeń nauczycielom oraz krótkiej prezentacji pro-czytelniczej dla rodziców wśród których - ku zadowoleniu organizatorów - pojawili się goście zupełnie nie związani z katechezą. Dorośli mieli okazję dowiedzieć się kilku rzeczy n/t pozycji czytelniczych dla dzieci oraz miejsc, gdzie można je nabyć w USA. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podarunki od sponsora głównego inicjatywy The Platta Law Firm, który wspiera działania CPCD od samego początku.

Uczestnicy czytelniczego spotkania z najmłodszymi. Foto: CPCD
Po kwadransie dla dorosłych przyszedł czas na podzielone na dwie grupy - w celu zapewnienia bliższego kontaktu z czytającymi - dzieci. Najpierw szkolną bibliotekę zapełnili zaciekawieni, pełni energii i uśmiechnięci - gdyż mieli przed sobą wizję wreszcie czegoś innego niż typowa lekcja - uczniowie do lat 10. Wprowadzenia do tematu podjęły się katechetki - siostry służebniczki no i zaczęło się! Czytanie rozpoczęła Iwona Karpeta z United Poles Credit Union w Perth Amboy - główny sponsor lokalny wtorkowego wydarzenia przeczytała rozdział „O tym, jak Karolek zadawał mnóstwo pytań” z książeczki Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”. Zaraz po niej Maria Paździor - Prezes Terenowy na stan New Jersey z Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz koordynator konkursu matematycznego „Kangur” - przeczytała kolejny fragment, tym razem o tym, jak Karol Wojtyła 'pożerał' książki. Pani Maria do wspólnego czytania zaprosiła dwójkę odważnych ochotników, którym poszło naprawdę dobrze i których wysiłki zostały nagrodzone książkami ufundowanymi przez EK Polish Bookstore. Na koniec tej części obie panie wraz z Katarzyną Pawka i siostrą Elżbietą Łopatką musiały zmierzyć się z jednym z wierszyków z książki Agnieszki Frączek Berek literek. Czytanie trudnego tekstu bez przygotowania okazało się świetną zabawą zarówno dla czytających jak i maluchów, które oklaskami oceniały poziom czytania. Doping był niesamowity! Po porcji czytania przyszła kolej na porcję pizzy i wspólny czas świętowania.

Czyta pan konsul Mateusz Stąsiek. Foto: CPCD
Tymczasem druga, starsza grupa z niecierpliwością oczekiwała na swoją kolej. Czekanie się opłaciło, bo specjalnie dla nich na spotkaniu pojawił się wyjątkowy gość: konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Stąsiek. Zanim jednak na krześle do czytania zasiadł pan Konsul chłopcom i dziewczynkom poczytał sam ks. proboszcz o. Waldemar Łątkowski , którego nikt chyba nie wyobrażał sobie w roli czytającego... bajki. Nastała cisza i wszyscy chłonęli opowieść o tym jak Karol Wojtyła po raz pierwszy przyjął do serca Pana Jezusa. Potem w równie głębokiej ciszy unosiły się słowa konsula Mateusza przytaczającego kolejną historię z życia małego Karolka. Przez chwilę - dzięki naprawdę umiejętnej sztuce głośnego czytania w wykonaniu obu mężczyzn - panowało uczucie jakby był on wśród nas.

Mama czyta córce a zaraz córka będzie czytać mamie!
Foto: CPCD
W kolejce czekała już para Maria i Magda Paździor. Aby zwrócić uwagę na inny aspekt czytania obie panie czytały sobie nawzajem - najpierw matka córce, a potem - po raz pierwszy w życiu - 28-letnia córka matce. Eksperyment miał ukazać potrzebę wspólnej pracy nad pielęgnacją czytelniczych relacji w rodzinie a także pokazać, że nigdy nie jest za późno, aby sprawić drugiej osobie przyjemność poprzez tak prostą czynność jak czytanie. Na zakończenie spotkania z najstarszymi wszystkie czytające osoby - wraz z uczniami Janem Kasztelanem, Julią Biały, Martą Pawka i Mateuszem Wolakiem - ponownie zjednoczyły siły. Czytając na zmianę jeden z domowych wierszyków Michała Rusinka mali i duzi radzili sobie naprawdę świetnie, a nauczyciele byli pełni podziwu dla swoich wychowanków. Okazuje się bowiem, że z językiem polskim wcale nie jest najgorzej!Wieczór minął bardzo szybko. Sprawił on wiele radości nauczycielom, osobom czytającym i rodzicom, ale była to przede wszystkim miła przygoda dla dzieci, które we wtorkowe wieczory przyjeżdżają do Perth Amboy często z bardzo daleka. Dziękujemy naszym czytającym, którzy pomimo zabiegania znaleźli czas w środku tygodnia, aby zadedykować go dzieciom. Zapraszamy do Parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy znacznie częściej, choćby w najbliższą sobotę 18 października, kiedy parafia jeszcze „błogosławionego” Jana Pawła II zmieni oficjalnie nazwę na "św. Jana Pawła II". Tutaj każdy - dzięki pracującym w tej parafii Ojcom - może znaleźć coś dla siebie.

Więcej o parafii: www.johnpaulsecond.com oraz akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom na http://www.dobrapolskaszkola.com/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/ oraz www.facebook.com/cpcd. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem podobnej akcji czytelniczej proszone są o kontakt pod nr 201 878 7990.

Katarzyna Pawka, Tomek Moczerniuk

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.