SPORT, WYWIADY, POLONIA

Cała Polonia Czytała Dzieciom w East Stroudsburg

Dorośli czytają dzieciom i z dziećmi - czyli CPCD w East Stroudsburg. foto: Tomek Moczerniuk
Dobiegł końca najbardziej pracowity tydzień w historii projektu Cała Polonia Czyta Dzieciom w USA. Zaczęło się w ubiegły weekend w South Hackensack, potem był wtorek w Perth Amboy aż wreszcie w tę sobotę dorośli czytali dzieciom w East Stroudsburg w stanie Pensylwania.

foto: Aneta Pieróg-Sudoł
Każda z trzech imprez miała w sobie coś wyjątkowego. W sobotę 11 października w Szkole Polskiej im. Kazimierza Pułaskiego muzyk Tomasz Popławski wykonał dwie aranżacje Kaczki Dziwaczki. Najpierw wiersz Brzechwy przeczytał, a zaraz potem zaśpiewał. Trzy dni później w parafii Św. Jana Pawła II w Perth Amboy matka - Maria Paździor - czytała dorosłej córce Magdzie. Potem role się odwróciły i Magda po raz pierwszy w życiu czytała swojej mamie. Takie momenty sprawiły, że społeczność Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w East Stroudsburg z niecierpliwością czekała na to, co przyniesie ich spotkanie zaplanowane na sobotę 18 października.

Mecenas Sławomir Platta i dyr. Hanna Czuma.
Foto: Aneta Pieróg-Sudoł
Już sama oprawa przygotowana przez nauczycieli szkoły zapowiadała niepowtarzalną atmosferę. Wszędzie obecne były książki - zarówno klasyki literatury dziecięcej jak i te współczesnych autorów - i rekwizyty czytelnicze ufundowane przez jednego ze sponsorów imprezy - mecenasa Sławomira Plattę z The Platta Law Firm, który od początku wspiera akcję. Równie bogaty był sam program imprezy, o który zadbała p. dyr. Hanna Czuma. Tradycyjne czytanie dorosłych dzieciom przeplatały piosenki i wiersze wykonywane przez utalentowanych uczniów. Czyli dla każdego coś miłego.

Wśród czytających osób trójka przyjechała do East Stroudsburg z New Jersey: artysta-plastyk, fotograf i pedagog Aneta Pieróg-Sudoł, weteran Armii Polskiej Józef Dewera oraz mecenas Sławomir Platta. Czwartą do czytelniczego brydża była mieszkanka Pensylwanii Barbara Frankowska - muzyk i pedagog. Cała czwórka prezentowała swoje umiejętności dwukrotnie: najpierw czytając wierszyki i fragmenty książek dla najmłodszych, a potem coś dla starszej części widowni. Wśród lektur znalazły się m.in. Legenda o Św. Marcinie, wiersz Abecadło i fragmenty takich utworów jak: Mały Książę, Mity Greckie Grzegorza Kasdepke, Dziadek Niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego oraz Jak Karolek został Papieżem Joanny Krzyżanek. Barbara Frankowska w piękny sposób połączyła literaturę i muzykę odczytując kilka utworów przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych. Wysiłki czytających zostały nagrodzone rzęsistą porcją braw.

Przedszkolaki wykonują W pokoiku na stoliku.
Foto: Aneta Pieróg-Sudoł
Podobnie było w przypadku świetnie dopracowanych występów uczniowskich. Nie zabrakło wśród nich piosenek z Akademii Pana Kleksa i wierszowanych klasyków tj. W pokoiku na stoliku czy Rzepka. Na szczególną uwagę zasłużyły solowe występy IV-klasisty Dawida Bierdziewskiego, który zadeklamował wiersz Okulary, Justina Granda - uczennicy kl. II, która wykonała piosenkę Pożegnanie z Bajką oraz Patrycji Milewskiej, która zaprezentowała wspomnienie o Dniu Papieskim: Pieśń o słońcu niewyczerpanym. Równie wielkie brawa otrzymali bracia Cruz: Mikołaj (klasa V) i o rok starszy Tomek, którzy bez zająknięcia zadeklamowali Inwokację.
Oprócz braw wszystkie biorące udział w występach dzieci jak i te, które odważnie zmierzyły się ze spontanicznym czytaniem jednego z wierszy Agnieszki Frączek z książki Berek Literek otrzymały nagrody książkowe ufundowane m.in. przez EK Polish Bookstore z Garfield w New Jersey, przedszkole PocoNoski, Polską Szkołę im. Jana Pawła II w East Stroudsburg i fundację ABCXXI.

Pamiątkowe zdjęcie organizatorów i uczestników CPCD w
East Stroudsburg z pysznym tortem! Foto: Aneta Pieróg-Sudoł
Pracowita, październikowa oktawa czytelnicza miała więc swój szczęśliwy finał w East Stroudsburg. Podobnie jak w South Hackensack i Perth Amboy żadne z dzieci nie wróciło do domu z pustymi rękami. Organizatorzy imprezy - portal www.DobraPolskaSzkola.com oraz fundacja Polonia for Kids - zadbali także o to, żeby rodzice wyszli z sali z głową pełną pomysłów jak czytać dzieciom przez przynajmniej 20 minut dziennie codziennie!

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom lub zorganizować spotkanie czytelnicze w Twojej szkole, organizacji - zadzwoń: 201 878 7990 lub napisz papatomski@gmail.com.

Obejrzyj galerię zdjęć i filmiki ze spotkania na www.facebook.com/cpcd.usa

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.