SPORT, WYWIADY, POLONIA

Cała Polonia Czyta Dzieciom na Long Island

Czytająca ekipa z 5. edycji spotkania proczytelniczego Cała Polonia Czyta Dzieciom. foto: Ela Popławska
10 maja w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague odbyła się już 5. edycja pro-czytelniczego projektu Cała Polonia Czyta Dzieciom. Oprócz około 120 polonijnych uczniów wzięli w niej udział: p. Małgorzata Leniartek - manager oddziału Polish & Slavic Federal Credit Union na Long Island, Danny Szetela - piłkarz New York Cosmos, oraz polonijny dziennikarz sportowy Tomek Moczerniuk.

Spotkanie miało bardzo luźny charakter ze względu na to, że tego dnia w tej instytucji zakończył się rok szkolny. Ponad 120 polonijnych uczniów zebrało się w sali gimnastycznej w oczekiwaniu na zaproszonych gości. Najpierw - w myśl zasady kobiety mają pierwszeństwo - dzieciom czytała p. Małgorzata Leniartek, szefowa oddziału PSFCU w Copiague. "To świetny pomysł i bardzo szlachetna inicjatywa." - Leniartek nie szczędziła słów uznania dla organizatorów projektu - "Cieszę się, że mogłam stać się jej częścią."

Czytający Szetela prezentował się równie
efektownie co na boisku. Foto: Ela Popławska 
Następnie za czytanie zabrał się Daniel Szetela, środkowy pomocnik Cosmosu Nowy Jork, który rozgrywa swoje mecze na położonym nieopodal stadionie Hofstra University. "Zabawa była przednia!" - powiedział chwilę po spotkaniu pomocnik drużyny z Long Island - "Czytałem fragmenty z książki Granta Wahla Beckham Experiment (po angielsku) i Do Przerwy 0:1 Adama Bahdaja (po polsku) wraz z Tomkiem Moczerniukiem. Cieszę się, że dzieci przyjęły mnie tak entuzjastycznie i nie miałbym nic przeciwko temu, aby znów gdzieś im poczytać."

Po kilkuminutowym czytaniu Szetela wcielił się w rolę celebryty. Cierpliwie rozdawał kartki z autografami i gadżety Cosmosu, oraz wręczył nagrodę główną w konkursie piłkarskiej żonglerki. Była nią piłka z podpisami całej drużyny, która wywalczyła w zeszłym sezonie mistrzostwo ligi NASL. Oczywiście nie omieszkał zaprosić wszystkich na swój mecz, który miał się odbyć w poniedziałek 12 maja (po cały harmonogram gier Cosmosu kliknij tutaj). Jedno jest pewne - tego popołudnia sympatyczny 26-latek zyskał sobie kilka setek wiernych fanów.

Organizatorami 5. edycji spotkania byli: Marta Wesołowski i Beata Szczęch z PS w Copiague, fundacja Polonia For Kids oraz portal Dobra Polska Szkoła.

Organizatorzy dziękują gospodarzom, zgromadzonym dzieciom, osobom czytającym, p. Eli Popławskiej za użyczenie zdjęć oraz kancelarii The Platta Law Firm, która jest z nami od początku naszych proczytelniczych spotkań jako główny sponsor naszej akcji. Polecamy ją z całego serca i prosimy, aby Państwo pamiętali, że prawnicy z tej firmy pomagają wszystkim poszkodowanym w wypadkach budowlanych, samochodowych lub na posesjach osobom. W razie takiego wypadku proszę dzwonić pod nr (212) 514-5100. Jest to jedyna polska kancelaria, która zapisała się w historii stanu Nowy Jork, zmieniając i poprawiając w 2011 prawo wypadkowe dla wszystkich poszkodowanych.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.