SPORT, WYWIADY, POLONIA

Konsul, reżyser i prawnik czytali dzieciom w Nowym Jorku

Uczestnicy spotkania z najmłodszymi dziećmi z Polskiej Szkoły Dokształcającej na Brooklynie.
Foto: Wojciech Cieślak
Akcja "Cała Polonia Czyta Dzieciom" w nowojorskiej metropolii nabiera tempa. W kolejnej edycji, która odbyła się w sobotę 8 marca w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie polonijnym dzieciom czytali Mecenas Sławomir Platta, reżyserka Agnieszka Wójtowicz-Vosloo i konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka. Wszyscy goście spisali się świetnie i otrzymali od ponad 250 dzieci burzę zasłużonych braw.

Oficjalny plakat imprezy na Brooklynie.
Po premierowym, styczniowym spotkaniu pro-czytelniczym, które odbyło się w Bridgeport, CT i zgromadziło ponad 100 osób cykl "Cała Polonia Czyta Dzieciom" (CPCD) zagościł w Nowym Jorku. Polskie bajki, wiersze i opowiadania były czytane w Polskiej Szkole Doształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie.

Gospodarzem imprezy, która rozpoczęła się o 11:15 rano była pani dyrektor szkoły Teresa Ramotowska, która wraz z rodzicami i nauczycielami zadbała o każdy detal: pięknie przystrojoną salę, frekwencję podczas prezentacji oraz coś słodkiego dla podniebienia. "Na początek Tomek Moczerniuk z fundacji Polonia for Kids podzielił się ze wszystkimi pro-czytelniczą prezentacją, która udzieliła dorosłym odpowiedzi na pytania: co, kiedy, dlaczego i ile powinniśmy czytać naszym dzieciom." - mówi jedna z organizatorek Marta Kustek z portalu Dobra Polska Szkoła - "Następnie odbyło się kilka konkursów czytelniczych dla dzieci w różnym wieku, w których nagrodami były książki podarowane w tym celu przez E.K. Polish Bookstore." 

Mecenas Platta, Karolina Leszczewicz i Ptasie Radio!
foto: Marta Kustek
Na deser organizatorzy poczęstowali zgromadzonych porcją czytania na głos w języku polskim. Po tym jak w Connecticut dzieciom czytali sportowcy (lekkoatletka Zofia Więciorkowska i rajdowiec Piotr Małaszuk) tym razem w imprezie udział wzięli przedstawiciele prawa, dyplomacji i showbusinessu. Jedynym mężczyzną w gronie był Mecenas Sławomir Platta z The Platta Law Firm, który jest także jednym z głównych sponsorów przedsięwzięcia. Pan Sławomir wraz z Karoliną Leszczewicz z Organizacji Studentów Polskich w Nowym Jorku przeczytali dzieciom Ptasie Radio z podziałem na role. Wstępem do czytania była krótka rozmowa z dziećmi na temat ptaków, w której zarówno mecenas jak i jego rozmówcy wykazali się sporą ornitologiczną wiedzą. "Wspieram projekt osobiście, bo wiem, że czytanie po polsku naszym dzieciom pozwala im poszerzyć słownictwo i osłuchać się z naszym ojczystym językiem." - powiedział po spotkaniu Platta.

Agnieszka Wójtowicz-Vosloo czyta Koziołka Matołka.
Foto: Marta Kustek
Zaraz po mecenasie na scenę wyszła Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, absolwentka nowojorskiej Tisch School of the Arts, która wyreżyserowała m.in. film After.Life z Liamem Neesonem i Christiną Ricci w rolach głównych. Pani Agnieszka rozsiadła się wygodnie na krześle i z pomocą kilku chłopców i dziewczynek przeczytała jedną z księg kultowego Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego. "Koziołek Matołek to moja ulubiona lektura z czasów dzieciństwa." - przyznała specjalistka od thrillerów - "To niesamowite, że mimo upływu lat, Matołek wciąż jest w modzie!"

W akcji Konsul Junczyk-Ziomecka. Foto: Marta Kustek
Doborową stawkę czytających uzupełniła obecna konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, która w przeszłości była m.in. dziennikarką i sekretarzem stanu w kancelarii Prezydenta RP. Pani Konsul najmłodszym przeczytała wiersze "Pan Hilary" Tuwima i "Potwór" Doroty Gellner. Najstarsi mieli okazję usłyszeć "Pana Cogito" Zbigniewa Herberta. "Jeżeli kiedykolwiek będzie wam źle na świecie, jeżeli będziecie się czuli samotni, czy zapomniani, czy po prostu będziecie mieć chandrę, weźcie ten tomik." - powiedziała Junczyk-Ziomecka - "Znajdziecie tam słowa pocieszenia dla siebie. I pamiętajcie o tym przesłaniu: 'Bądź wierny, idź! Bądź odważny, idź! Nie miej oschłego serca, idź!' Tego wam życzę".

W Nowym Jorku spotkali się więc konsul, reżyser i prawnik i choć brzmi to niemal jak początek dobrego dowcipu organizatorzy zadbali o to, aby sobotnia impreza była naprawdę na wysokim poziomie. I przypominają rodzicom, aby czytali swoim dzieciom na głos 20 minut dziennie, codziennie!

-----------------------------------

O AKCJI CAŁA POLONIA CZYTA DZIECIOM (CPCD) 

CPCD to kampania pro-czytelnicza na wzór akcji Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzonej w Polsce przez fundację ABCXXI od 2001. Podstawowym celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, akcja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kontakt: Danuta Świątek, dswiatek@optonline.net, Tomek Moczerniuk, 201 878 7990, email:papatomski@gmail.com Informacje: www.facebook.com/cpcd.us oraz: http://www.akcjadobrapolskaszkola.com/art/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/ 

-----------------------------------

O PORTALU DOBRA POLSKA SZKOŁA 

www.dobrapolskaszkola.com – to portal kulturalno – informacyjny, który działa od początku 2010 roku. Siedziba redakcji znajduje się w Nowym Jorku. Skierowany jest do polonijnych rodziców i nauczycieli, animatorów kultury, promotorów nowoczesnej edukacji, wszystkich zainteresowanych tematyką szkolnictwa w USA.

Kontakt: Marta Kustek, 347-475-8966, redakcja@dobrapolskaszkola.com

-----------------------------------

O POLONIA FOR KIDS

Polonia for Kids to organizacja charytatywna założona w 2012 roku, aby nieść pomoc dzieciom zarówno w USA jak i w Polsce poprzez zbieranie funduszy na różne potrzeby (leczenie, terapia, edukacja, kursy itp.) i ułatwianie dzieciom dostępu do powszechnych źródeł pomocnych informacji na temat imigracji, wykształcenia, zdrowia itp. Wśród polonijnych dzieci i młodzieży Fundacja planuje także krzewić postawy wolontarystyczne oraz zachęcić młodych Polaków do czynnego udziału we wszelakich inicjatywach związanych z promowaniem kultury i historii Polski.

Kontakt: Wioletta Wyszyński, 609 577 5312, polonia4kids@gmail.com, www.poloniaforkids.org

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.