SPORT, WYWIADY, POLONIA

Brzechwa, Wilk i Zając oraz Lokomotywa - czyli czytanie po polsku w Connecticut

Piotr Małaszuk czyta dzieciom, które w międzyczasie mogły przymierzyć prawdziwy rajdowy kask.
Ponad 100 dzieci i ich rodziców wzięło udział w pierwszej pro-czytelniczej akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom, która odbyła się w sobotę 25 stycznia w Szkole Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II w Bridgeport. Dzieci miały okazję wymienić się książką i wziąć udział w konkursie czytelniczym, a rodzice dowiedzieli się dlaczego warto czytać dzieciom "20 minut dziennie - codziennie!". Gwoździem programu było głośne czytanie polskich bajek przez utytułowanych polonijnych sportowców: Zofię Więciorkowską i Piotra Małaszuka.

Plakat imprezy autorstwa Tomasza Moczerniuka.
Akcja Cała Polonia Czyta Dzieciom przyfrunęła do USA z Polski, gdzie już od ponad dekady jest wprowadzana w życie przez fundację ABCXXI. Kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom promuje aktywne czytanie naszym pociechom, jako metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju i najlepszą inwestycję w ich przyszłość.

W Stanach w kampanię zaangażowały się m.in. portal Dobra Polska Szkoła oraz fundacja Polonia for Kids. Obie te organizacje - przy wsparciu mecenasa Sławomira Platty z The Platta Law Firm - zorganizują w 2014 cykl spotkań mający na celu promowanie głośnego, codziennego czytania dzieciom przez rodziców. Pierwsze z nich miało miejsce w sobotę, 25 stycznia w sali pod kościołem Św. Michała Archanioła w Bridgeport, przy którym od 16 lat prężnie działa Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II.

Impreza rozpoczęła się od Kiermaszu Książki zorganizowanego przez uczniów kl. V szkoły w Bridgeport. "Kiermasz wypadł świetnie, bo niemal każde dziecko przyniosło coś na wymianę." - powiedziała czuwająca nad jego przebiegiem wychowawczyni Monika Satur-Szydłowski - "Książki trafiły w nowe ręce i do nowych domów i teraz z pewnością cieszą się, że zamiast zbierać kurz znowu są w użytku."

Klasa V zadbała o kiermasz książki.
W tym samym czasie rodzice mogli posłuchać 30-minutowej prezentacji na temat czytania dzieciom - czyli co, gdzie, kiedy i jak czytać? Prowadził ją koordynator akcji Tomasz Moczerniuk. "Jestem podwójnym rodzicem i namiętnym czytelnikiem, więc dla mnie wychowanie córki i syna na czytelników to sprawa osobista." - przyznał wolontariusz i wiceprezes fundacji Polonia for Kids - "Ukończyłem kurs na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania, który przygotował mnie do prowadzenia takich spotkań i teraz chciałbym się podzielić nabytą wiedzą i doświadczeniem. Pragnę powiedzieć rodzicom, którzy są wiecznie zajęci i zabiegani. że można wygospodarować te 20 minut dziennie i ciekawie zorganizować chwilę z książką w swoich domach."

W trakcie imprezy nie zabrakło też konkursów czytelniczych, w których najmłodsi mieli skojarzyć bajkowe postacie z tytułami lektur, starsi zmierzyli się z książkową krzyżówką, a zadaniem najstarszych było uzupełnienie tabelki o nazwiska autorów, imiona bohaterów bądź tytuły książek. "Konkursy nie sprawiły dzieciom większego problemu, ale w niektórych przypadkach potrzebna była konsultacja z rodzicami." - wyjaśnia Izabela Pardo-Małecka, p. dyr. szkoły w Bridgeport, dla której obecny rok szkolny ogłoszony jest Rokiem Książki - "To był wspaniały pomysł i świetnie, że nagrodami były książki, które ufundowała EK Polish Bookstore z New Jersey."

Czyta Zofia Więciorkowska. 
Nie mogło też zabraknąć głośnego czytania po polsku przez zaproszonych gości - utytułowanych polonijnych sportowców, którzy przynieśli na spotkanie część ze swoich trofeów, medali i pucharów. Zofia Więciorkowska - medalistka MP w lekkiej atletyce, mistrzyni i muli-rekordzistka świata w biegach w kategorii Masters i matka dwójki dzieci - przeczytała wiersz Adama Mickiewicza Powrót Taty oraz Juliana Tuwima Ptasie Plotki. Piotr Małaszuk - rajdowy Mistrz USA z 1999 i również dwukrotny ojciec - przeczytał fragment Wilka i Zająca z cyklu Bajeczki dla synka i córeczki. "Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu." - powiedziała Więciorkowska, która przygotowuje się do marcowych Halowych MŚ Weteranów na Węgrzech. "Miałem tremę zupełnie jak przed rajdem, ale na szczęście nie zaliczyłem żadnego 'dzwona'" - spuentował swój występ Małaszuk, który ma ambicje pościgać się w tym roku w kilku eliminacjach Rajdu Polski. Kierowca zaskoczył też wszystkich szlachetnym akcentem przekazując na cele charytatywne autentyczny kombinezon rajdowy, który towarzyszył mu podczas rywalizacji.

A na koniec - Lokomotywa!
Na zakończenie dzieci, rodzice i nauczyciele - również z sąsiedniej, zaprzyjaźnionej szkoły im. bł. Jerzego Popiełuszki w Derby - spontanicznie odczytali Lokomotywę dla uczczenia Juliana Tuwima, który jest patronem roku szkolnego 2013-14. A potem zaopatrzyli się w pamiątkowe zakładki do książek i rozeszli się do domów z mocnym postanowieniem czytania swoim dzieciom 20 minut dziennie - codziennie!

Tomek Moczerniuk

-----------------------------------

O akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom
Kampania pro-czytelnicza na wzór akcji Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzonej w Polsce przez fundację ABCXXI od 2001. Podstawowym celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, akcja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kontakt:
Danuta Świątek, dswiatek@optonline.net,
Tomek Moczerniuk, 201 878 7990, email: cpcd.usa@gmail.com
Informacje: www.facebook.com/cpcd.us oraz: http://www.akcjadobrapolskaszkola.com/art/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/

-----------------------------------

O portalu Dobra Polska Szkoła 
www.dobrapolskaszkola.com – to portal kulturalno – informacyjny, który działa od początku 2010 roku. Siedziba redakcji znajduje się w Nowym Jorku. Skierowany jest do polonijnych rodziców i nauczycieli, animatorów kultury, promotorów nowoczesnej edukacji, wszystkich zainteresowanych tematyką szkolnictwa w USA.

Kontakt: Marta Kustek, 347-475-8966, redakcja@dobrapolskaszkola.com

-----------------------------------

O Polonia for Kids
Polonia for Kids to organizacja charytatywna założona w 2012 roku, aby nieść pomoc dzieciom zarówno w USA jak i w Polsce poprzez zbieranie funduszy na różne potrzeby (leczenie, terapia, edukacja, kursy itp.) i ułatwianie dzieciom dostępu do powszechnych źródeł pomocnych informacji na temat imigracji, wykształcenia, zdrowia itp. Wśród polonijnych dzieci i młodzieży Fundacja planuje także krzewić postawy wolontarystyczne oraz zachęcić młodych Polaków do czynnego udziału we wszelakich inicjatywach związanych z promowaniem kultury i historii Polski.

Kontakt: Wioletta Wyszyński, 609 577 5312, polonia4kids@gmail.com

Zdjęcia: Monika Satur-Szydłowski

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.