SPORT, WYWIADY, POLONIA

NASL: Zahorski strzela, Cosmos przegrywa.

San Antonio Scorpions przed meczem z Ft. Lauderdale Strikers. Zahorski pierwszy z lewej w górnym rzędzie.
Pierwszy z prawej - Luka Vucko, były gracz Lechii Gdańsk - photo: San Antonio Scorpions
Pierwszą porażkę w jesiennym sezonie NASL odniósł Cosmos Nowy Jork. Drużyna Danny'ego Szeteli uległa RailHawks w Północnej Karolinie 0:3. Z kolei San Antonio Scorpions - mimo bramki Tomasza Zahorskiego - przegrali u siebie z Ft. Lauderdale Strikers 1:2.

Szetela zagrał 45.min, ale Cosmos przegrał 0:3.
Po zwycięstwie i remisie w pierwszych dwóch kolejkach Cosmos Nowy Jork musiał pierwszy raz od powrotu do NASL przełknąć gorycz porażki. Pierwszy gol na WakeMed Soccer Park w Cary, NC, gdzie zasiadło 4,096 widzów, padł już w 8.min. Strzelcem był Brian Shriver, a podającym mający polskie korzenie Zack Schilawski. 20 minut potem Hunter Gorskie popełnił fatalny błąd wykładając piłkę Shriverowi, który ograł Kyle Reynisha i strzelił do pustej bramki. Był to 11. gol w sezonie najlepszego snajpera NASL.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły w dziesiątkę, po tym jak Joseph Nane i Austin da Luz zobaczyli drugie żółte kartki tuż przed przerwą. Na boisku pojawili się za to Brazylijczyk Roversio, który spędził 5 sezonów w Osasunie i Betisie Sevilla, oraz Danny Szetela, który zmienił Alesandro Noselliego i w 70.min zobaczył żółty kartonik. Mimo sporej przewagi Cosmosowi nie udało się odwrócić losu spotkania. W 88.min Gorskie popełnił kolejny błąd faulując Cesara Elisondo w polu karnym i Brian Ackley ustalił rezultat pewnym strzałem z 11. metrów. W doliczonym czasie gry Cosmos stracił jeszcze Sebastiana Guenzati, który otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul. To wydarzenie jest istotne dla Szeteli, bo niemal pewne jest, że w najbliższym meczu z San Antonio (sobota, 7PM, Shuart Stadium, Hempstead, Long Island) zagra od początku.

Zahorski nie zawodzi, ale Scorpions grają bardzo słabo.
Skoro już o Skorpionach mowa, to kontunuują oni jazdę w dół. W sobotę przegrali po raz trzeci, tym razem na Toyota Field w San Antonio z Ft. Lauderdale Strikers 1:2. Goście uzyskali prowadzenie już w 2.min po strzale Martina Nuneza. Na 2:0 podwyższył Mark Anderson pokonując Patricka Hannigana strzałem z rzutu wolnego. Tuż przed przerwą w zamieszaniu podbramkowym strzelecką intuicją popisał się Tomasz Zahorski, który strzelił swoją 3. bramkę w sezonie. "Nie wychodziło nam tego dnia zbyt wiele." - powiedział po meczu Polak - "Miałem w 50.min szansę na wyrównanie, nie udało się. Może przełamiemy się w Nowym Jorku?"

W drugiej części gospodarzom nie pomogła nawet gra trzema napastnikami. Obok Zahorskiego, który nie zawodzi i Holendra Hansa Denissena trener Tim Hankinson desygnował do gry Hiszpana Borję Rubiato, który ma za sobą występy w Cadiz czy Oviedo. "Niestety, nie przełożyło się to na sytuacje." - podsumowuje Zahorski, do którego już w środę przyleci rodzina - "Ale nie załamujemy rąk, mamy cały tydzień na wypracowanie zgrania."

Taką oto koszulkę otrzyma 7,500 kibiców, którzy jako pierwsi
pojawią się na Hofstra University Stadium przed meczem
Cosmosu z SA Scorpions. Foto: NY Cosmos
Za tydzień bowiem pierwsze "polskie" starcie w NASL. W sobotę o 7pm na Hofstra University w Hampstead zmierzą się Cosmos Nowy Jork i San Antonio Scorpions. Jest szansa na to, że w obu jedenastkach zobaczymy Polaków, więc z pewnością warto będzie wybrać się tego wieczoru na Long Island. Tym bardziej, że organizatorzy przewidzieli prezenty dla pierwszych 7,500 kibiców - stylową, zieloną koszulkę z napisem "This is Cosmos Country."

W pozostałych meczach zmierzą się: RailHawks z Minnessota United (w weekend zremisowali u siebie z Tampa Bay Rowdies 1:1, gole: Pablo Campos 17' - Arango 94'), Atlanta Silverbacks (w ub. sobotę remis w Edmonton z FC, gole: James 48' - Nurse '69) ze Strikers, oraz Tampa Bay Rowdies z FC Edmonton.

Tabela po 3. kolejce:
1. Carolina RailHawks 3. 7 6:2 2-1-0 +4
2. Tampa Bay Rowdies 3. 5 8:5 1-2-0 +3
3. Atlanta Silvebacks 3. 5 3:2 1-2-0 +1
4. Minnesota United 3. 4 4:3 1-1-1 +1
5. FC Edmonton 3. 4 2:2 1-1-1 0
6. New York Cosmos 3. 4 2:4 1-1-1 -2
7. Fort Lauderdale Strikers 3. 3 4:6 1-0-2 -2
8. San Antonio Scorpions 3. 0 5:10 0-0-3 -5