Rajdy: Kolejne pudło Dormana

Dorman i Hascher przyjechali na drugiej pozycji
w Sandblast Rally.
Świetnie spisali się polscy rajdowcy podczas Sandblast Rally w Południowej Karolinie. Załoga 555 Rally Sport z pilotem Grzegorzem Dormanem zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a dwa miejsca niżej uplasował się Sebastian Kokoszka, który jednocześnie nie miał sobie równych w klasie Rally Solo.

Na starcie pierwszej eliminacji rajdowych mistrzostw NASA (National Auto Sport Association) National Championship i Atlantic Rally Cup (tzw. Mistrzostwa Wschodu - przyp. TM) stanęło 30 samochodów i 38 motocykli. Tegoroczna trasa Sandblast Rally składała się z siedmiu odcinków specjalnych i - jak sama nazwa wskazuje - rozegrana została na piaszczystej nawierzchni przypominającej ściganie na plaży lub rajd Dakar.

Dorman na trasie rajdu.
Tradycyjnie wśród amatorów szybkiej jazdy nie zabrakło Polaków, którzy w Sandblast Rally odegrali czołowe role. Pilot Grzegorz Dorman, który w ub. roku wywalczył z Evanem Clinem wicemistrzostwo USA w Rally America w kategorii Super Production, tym razem jechał na prawym fotelu Subaru Imprezy WRX STI (należącej kiedyś do Colina McRae) obok Petera Haschera. "Startowaliśmy jako pierwsza załoga, co na pewno troszkę nam pomogło." - powiedział na mecie urodzony w Sosnowcu Polak - "Niestety trzy kapcie, awaria tylnich amortyzatorów i pompy paliwowej nie pozwoliły na walkę o zwycięstwo. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z drugiej pozycji".

Wnętrze auta Sebastiana Kokoszki.
Kokoszka wygrał klasę Rally Solo.
Na pierwszym miejscu z czasem 1:05:51 zameldowali się Jason Smith i Jared Lentzy, którzy prowadzili od startu do mety i byli poza zasięgiem dla reszty. Dorman i Hascher stracili do Amerykanów 2:41 i już szykują się na rewanż 20 kwietnia podczas Empire State Performacje Rally (kiedyś Rally New York), który odbędzie się 80 mil na północ od Nowego Jorku. "Pete i ja podpisaliśmy umowę na cztery starty w sezonie, ale to czy wystartujemy w ESPR będzie jednak zależało od tego w jakim stanie jest silnik w naszej rajdówce, który może być uszkodzony po jeździe z przerywającą pompą paliwa." - przyznaje mieszkający w Passaic, NJ Polak - "Więcej na temat rajdu będzie można dowiedzieć się od organizatorów 22 Marca w salonie Ruge's Subaru w Rhinebeck, NY. Tam także odbędzie się prezentacja odnowionego auta Eriki Detoty, mistrzyni USA sprzed 3 lat, której aktualnie pomagam. Serdecznie wszystkich zapraszam!"

W Południowej Karolinie Polonię reprezentowali także dwaj Polacy z Wake Forest w Karolinie Południowej. Jadący na Subaru WRX Sebastian Kokoszka zameldował się na mecie na świetnej, czwartej pozycji, ale zwyciężył w klasie Rally Solo, czyli bez pilota. W kategorii motocykli na 31 miejscu uplasował się Adam Koperczak na BMW F650GS.