SPORT, WYWIADY, POLONIA

Polska Szkoła w Bridgeport - 15 lat minęło

Uroczystości 15-lecia rozpoczęto mszą św.
Kiedy w 1997 roku Ewa Kamińska i Marzena Butrym wpadły na pomysł założenia Polskiej Szkoły w Bridgeport niewielu wierzyło w powodzenie tej inicjatywy. A jednak zasiane ziarno patriotycznej edukacji na obczyźnie najpierw zakiełkowało, a potem urosło do całkiem sporych rozmiarów. Dziś szkoła ma 15 lat i choć problemów nie brakuje mocno trzyma się obranego kursu pamięci o naszych chrześcijańskich tradycjach i korzeniach. 

Bridgeport to portowe miasto w Connecticut, znane przede wszystkim z tego, że to właśnie tam w 1965 otworzono pierwszą restaurację z kanapkami sieci Subway oraz wyprodukowano pierwszy dysk do gry we frisbee. Obecnie jest to także najbardziej zaludniona aglomeracja w „Constitution State”, a wśród niemal 150,000 zróżnicowanych etnicznie mieszkańców jest kilka tysięcy Polaków.

Nasi rodacy zaczęli napływać do Bridgeport pod koniec XIX wieku w poszukiwaniu pracy. Już wtedy miasto słynęło z przemysłu wielorybniczego, a także dużej stoczni. W najtłustszych latach w Park City mieściło się 500 zakładów i fabryk zatrudniających w głównej mierze imigrantów z Włoch, Irlandii i właśnie Polski. Tych ostatnich - oprócz ciężkiej, fizycznej pracy w tygodniu - interesował także rozwój duchowy, dlatego w 1899 w Bridgeport powstał kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Była to jedna z 78. polskich parafii powołanych do życia w tamtych czasach na terenie Nowej Anglii.

Marzena Butrym i Ewa Kamińska
86 lat później z inicjatywy Ewy Kamińskiej oraz Marzeny Butrym przy parafii powstała Szkoła Języka Polskiego. „Początki były bardzo ciężkie, ale z pewnością warto było.” - wspomina wciąż bardzo aktywna wśród Polonii Kamińska - „Mieliśmy wtedy 30 dzieci, a zajęcia prowadziło 3 nauczycieli.”

Rok 2007 - pierwszy dzień zajęć
Z każdym kolejnym rokiem szkoła systematycznie się rozwijała. Rosło grono uczniowskie, zatrudniano coraz bardziej wykwalifikowanych nauczycieli. Studenci odnosili sukcesy w konkursach międzyszkolnych, a zakres nauczania poszerzono o liceum. „W szkole zawsze dużo się działo.” - mówi Anna Kuniej, była nauczycielka i prezes zarządu szkoły związana z uczelnią od 5 lat – „Organizowane są konkursy, zabawy, pokazy filmów i spotkania. To nasza placówka kulturalna, gdzie ludzie o podobnych horyzontach dzielą radość z bycia wspólnotą.” Do szkoły uczęszcza jej córka Julia i Kuniej nie wyobraża sobie, żeby mogło być inaczej. „Poznałam tutaj wielu przyjaciół, z którymi tworzymy wielką, polską rodzinę na obczyźnie.” – przyznaje obecna wiceprezes zarządu - „Ciągnie nas tutaj magia tej szkoły. Gdyby ktoś mi ją dziś zabrał – zabrałby mi część mnie samej.”

Szkoła w 2003
Przez tuzin lat placówka, która z czasem dołączyła do Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA, działała bez żadnego patronatu. W 2009 zarząd przeprowadził konkurs na patrona szkoły. Wśród branych pod uwagę kandydatów był m.in. ks. Jan Twardowski, ale ostatecznie nadano jej imię błogosławionego Jana Pawła II. „Nie można sobie wyobrazić lepszego opiekuna niż największy z Rodu Polaków.” - uzasadnia wybór franciszkanin i proboszcz parafii o. Stefan Morawski – „Pragniemy, aby Jego wartości – umiłowanie Boga, Ojczyzny, kultury i drugiego człowieka - stały się znakiem rozpoznawczym uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich, którym nasza szkoła jest bliska.”

Grono pedagogiczne 2012/13
W roku jubileuszowym w szkole zaszły spore zmiany. Powołano nowy zarząd i uchwalono nowy statut, na mocy którego stała się ona integralną częścią parafii Św. Michała Archanioła. „W szkole oprócz tradycyjnych zajęć z języka polskiego, historii i geografii odbywają się także lekcje religii.” – mówi o. Michał Socha, franciszkanin i dobry duch instytucji – „Odbywa się to oczywiście w naszym ojczystym języku, aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć dziedzictwo wielu pokoleń Polaków i poznać ponad 1000-letnią kulturę chrześcijańską.”

Izabela Pardo-Małecka
Edyta Kułak
Obecnie do szkoły co sobotę uczęszcza 113 dzieci. 4-ro i 5-cio latkowie uczą się w gustownie odnowionych salach lekcyjnych, zarząd ma w planach kolejne ulepszenia zarówno materialne jak i duchowe. „Chcemy wlać w maleńkie serduszka brzmienie polskiej mowy, umiłowanie do historii pełnej nie tylko zwycięstw, ale i łez i krwi naszych przodków oraz poszanowanie tego, czym jest Sacrum.” – mówi dyrektor szkoły Izabela Pardo-Małecka. „Jedynie znając i rozumiejąc swoje korzenie możemy pomóc dzieciom zrozumieć w pełni samych siebie.” – dodaje prezes Edyta Kułak.

2012 - pasowanie na ucznia
Zarząd nie rzuca słow na wiatr, dlatego jubileusz świętowany jest w szczególnie atrakcyjny sposób. Pod koniec wakacji w kościele odbył się koncert zespołu Echo Sacrosongu z Rzeszowa, który zainaugurował obchody XV-lecia. Potem szkolna drużyna 10-latków wzięła udział w Polskim Dniu na Red Bull Arena, gdzie w obecności 21 tysięcy widzów zagrała mecz piłki nożnej przeciwko rówieśnikom z Wisły Garfield na profesjonalnym stadionie. Ale najświetniejszą imprezą miał być zaplanowany na 21 października Dzień Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport. „Przygotowania do imprezy trwały w zasadzie od początku roku szkolnego.” – mówi Pardo-Małecka – „Dzięku zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie dziękujemy udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nie mogliśmy sobie wymarzyć piękniejszej i bardziej doniosłej uroczystości.”

Oddanie hołdu JPII
Niedzielny dzień rozpoczął się uroczystą mszą świętą. Na początek wierni udali się z procesją przed kościół do tablicy upamiętniającej bł. Jana Pawła II i ucałowali Jego relikwie - cząstkę krwi, która została specjalnie na ten dzień sprowadzona z sanktuarium w Passaic. Z New Jersey do Bridgeport przyjechali także górale, którzy podczas celebrowania eucharystii oddali hołd Ojcu Świętemu. Odegrano także krótką scenkę artystyczną przedstawiającą rozmowę Karola Wojtyły z Jego zmarłą matką. W rolach głównych wystąpili uczniowie szkoły: Patryk Karwowski oraz Dominika Tomczyk. Na zakończenie wystąpił dziecięcy chórek szkolny „Aniołki”, a ich opiekunowie Zofia Rejman i Wojciech Orłowski wykonali przejmującą wersję piosenki Piotra Rubika „Wadowice, Roma”.


Pierwsza część uroczystości - video: Daniel Jączek


Scenka z udziałem dzieci z Polskiej Szkoły
Po części sakralnej impreza przeniosła się pod kościół, gdzie odbył się wykwintny bankiet. Odśpiewano hymny Polski i szkolny, przywitano honorowych gości, wśród których byli m.in.: Prezes Związku Młodzieży Polskiej Janusz Pierzak, Helena i Wincenty Knapczyk ze Związku Weteranów Armii Polskiej, Wioletta Jusińska z Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz założycielki szkoły Marzanna Butryn i Ewa Kamińska. „Czuję wielką radość w sercu, że to zasiane przez nas ziarenko daje owoce.” – mówiła ze wzruszeniem Kamińska podczas swojego przemówienia – „Polska szkoła to takie moje małe dziecko. Jestem z nią całym sercem i zawsze będę ją wspierać. Moim marzeniem jest, aby uczęszczały do niej wszystkie dzieci z naszej parafii.”


o. Stefan Morawski
W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy pozostali mówcy z o. Stefanem Morawskim na czele, który – wraz z Anną Kuniej i Iwoną Jabłonowską - otrzymał dyplom za zasługi w działalności i rozwoju szkoły. W swojej przemowie dziękował „wszystkim, którzy związali się ze szkołą troszcząc się o jej dobro, przekazując swoje talenty i umiejętności.” Z okazji jubileuszu list gratulacyjny dotarł także z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. „Niełatwo jest w dzisiejszych czasach prowadzić szkołę, która środki na działanie zdobywa własnymi siłami.” – pisała Konsul Ewa Junczyk-Ziomecka – „Państwa trud, pasja i miłość do Ojczyzny od 15 lat wprowadza w życie patriotyczną misję. To dzięki Wam dzieciom polskich emigrantów wiedzą jak niebieskie są fale Bałtyku, jak wysokie są tatry czy kim był Henryk Sienkiewicz.” .

W akcji chórek szkolny Aniołki
Podczas części artystycznej zaaranżowanej przez Pardo-Małecką i Joannę Jączek swoje umiejętności zaprezentowali wszyscy uczniowie szkoły. „Pokaz nosił miano ‘Śladami Literatury’” – opowiada Jączek, która jest nauczycielką II klasy – „Nie zabrakło więc tam Mikołaja Reja z gąskami, Pana Tadeusza z Zosią, Janka Muzykanta czy Barbary i Bogumiła z ‘Nocy i Dni’”. Występ spotkał się z wielkim aplauzem wszystkich gości, a w nagrodę dzieci mogły zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie, który wszystkim bardzo smakował.


Druga część uroczystości - video: Daniel Jączek


Nad szkołą czuwa jej Wielki Patron
Na koniec wszyscy goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotografii i myśli „Papież Sprawiedliwości, Miłości i Pokoju”, która przywędrowała do szkoły aż z Bostonu. „Wystawa powstała, aby pomóc uzmysłowić ludziom ile zawdzięczamy Janowi Pawłowi II.” – mówi jej kurator Jacek Maria Stroka – „Znajdziemy w niej fotogramy m.in. Adama Bujaka czy Arturo Mari oraz cytaty z homilii i wypowiedzi Ojca Świętego.”

Kiedy pełne wrażeń i wzruszających chwil obchody XV-lecia istnienia szkoły dobiegały końca, wszyscy zdali sobie sprawę, że niełatwo jest w dzisiejszych czasach kierować polonijną placówką oświatową, a jeszcze trudniej jest to czynić w Bridgeport, gdzie Polonia boryka się z wieloma przeciwnościami losu. Jednak zarząd, rodzicie, uczniowie i przyjaciele Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. bł. Jana Pawła II są przekonani, że słowa szkolnego hymnu skomponowanego przez Joannę Kocąb - „Będziemy wiedzę przekazywać, uczyć co ważne, co tradycja. Bóg, Honor i Ojczyzna Polska, to nasza wieczna koalicja.” – będą w rzeczywistości realizowane w szkole przez długie, długie lata dla dobra naszych polskich dzieci.

Tekst: Tomek Moczerniuk
Zdjęcia: Monika Satur-Szydłowska, http://www.monikasatur.com/, archiwum szkoły

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.