SPORT, WYWIADY, POLONIA

Polonia: Echo Sacrosongu zabrzmi w USA i Kanadzie

Już za kilka dni na Wschodnie Wybrzeże USA przyleci rzeszowski chór i orkiestra Echo Sacrosongu, którego misją jest promocja polskiej kultury oraz ewangelizacja muzyką, śpiewem i tańcem. Podczas dwutygodniowego pobytu zespół zagra 8 koncertów w New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii i Connecticut, a raz zaprezentuje swoje umiejętności w Toronto.

Sacrosong to międzynarodowy festiwal religiino-kulturowy, oparty o ideę Święta Stworzenia Świata i Człowieka mającego łączyć narody i twórców kultury wokół Boga. Jego twórcą był łódzki duszpasterz akademicki ks. Jan Palusiński w 1969. "Sacrosong jest radosnym świętowaniem, misją zabawy, przyjaźni i konkursu." - tak o swoim dziele wypowiadał się ks. Pawlusiński - "Pragnie on przypomnieć, że w zabawie czy rozrywce nie powinno zabraknąć wartości Bożych zawartych w Błogosławieństwach."

Zapraszamy do Bridgeport 31 sierpnia!
Wielkim orędownikiem trzydniowego festiwalu, który corocznie odbywał się w różnych miastach w Polsce był kardynał Karol Wojtyła. Do momentu wyboru na Papieża fundował on główną nagrodę oraz własnoręcznie wypisywał wyróżnienia i dyplomy dla uczestników koncertu laureatów. Przez 10 lat powstało w sumie ponad 500 piosenek i pieśni religijnych oraz 50 Mszy. Festiwalowi laureaci koncertowali po całym kraju pod szyldem "Echo Sacrosongu", ale po tym jak Jan Paweł II znalazł się w Watykanie Sacrosong stracił zarówno swojego głównego promotora jak i wiele na popularności. Rozpoczął się chudy okres, w którym Sacrosong o mały włos nie zniknął z festiwalowej mapy.

W 2000 wołanie Jana Pawła II "Ratujcie Sacrosong!" usłyszał salezjanin ks. Andrzej Szpak. Obejmując stery w nowej parafii pw. Opatrzności Bożej w Rzeszowie postanowił zmierzyć się z wyzwaniem i natychmiast założył kościelną scholę. Potem z pomocą nauczycieli szkół muzycznych wyćwiczył ze swoim chórem 10 pieśni i piosenek, które w sierpniu 2001 z dumą i radością zaprezentowali przed Papieżem w Castelgandolfo. "Jan Paweł II powiedział nam wtedy: 'Jesteście wielcy, a już chciałem zwątpić, że jeszcze kiedykolwiek usłyszę Sacrosong!'" - wspomina kipiący energią i pomysłami salezjanin - "To wyróżnienie stało się dla nas siłą w utrzymaniu kondycji do dzisiaj."

Rok temu zespołowi stuknęło 10 wiosen. Zespół kultywuje dzieło Jana Pawła II, nawołując do pokojowego współżycia wszystkich narodów i religii, budowy cywilizacji miłości i współdziałania na rzecz poprawy warunków życia - zwłaszcza najuboższych. Ma także na celu rozpowszechnianie polskiej kultury narodowej. Dziś liczy 60 osób - w przeważającej większości młodzieży szkolnej, studentów z Rzeszowa i okolic. W swoim bogatym repertuarze posiada 80 pieśni i kolęd napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów. Ma także na koncie ponad 130 występów w Polsce jak i poza jej granicami (Kijów, Lwów, Budapeszt, Praga, Wiedeń, Medjugorje, Dusseldorf, Wilno, Turyn, Marsylia, Paryż, La Salette, Amsterdam, Bruksela, Barcelona, Lourdes, Berlin, Kopenhaga, Malmo i wiele innych miast Europy). W 2011 zespół udał się do Indii, gdzie koncertował zarówno w kaplicach chrześcijańskich jak i w hinduskich świątyniach. "Wyjazd do New Delhi nadał nam charakteru międzykontynentalnego." - wspomina chórzysta Adrian Skoczylas - "W połączeniu z przygotowaną przez zespół choreografią występy w hinduskich świątyniach ukazały, jak wielka jest moc wspólnego chwalenia Jednego Stwórcy przez wyznawców odmiennych religii."

W tym roku ks. Andrzej Szpak postawił sobie za cel podbicie Dzikiego Zachodu i pokłonienie się Maryi w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown. Ich ewangelizacyjne występy opowiadać będą o Stworzeniu Świata oraz Świętej Rodzinie. Poprzez muzykę śpiew i taniec zespół pragnie także podarować amerykańskiej Polonii namiastkę domu śpiewając "Do tego kraju, gdzie kruszynę chleba...".

Pod batutą nowego dyrygenta prof. Andrzeja Szypuły Echo ma zamiar zasiać ziarno Sacrosongu w polskich parafiach na terenie New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii, Connecticut i kanadyjskim Toronto. Wstęp na ich koncerty (harmonogram poniżej) jest wolny, obecność obowiązkowa. "Kto wie może ziarnko przyniesie plony i ktoś zapragnie kontynuować dzieło Jana Pawła II za oceanem?" - zastanawia się ks. Andrzej - "Jeżeli się chce działać dla Boga i dla dobra bliźniego, to Pan Bóg zaczyna działać przez nas, przez nasze usta, przez nasze ręce."

Gdzie zobaczysz i usłyszysz Echo Sacrosongu?
Termin trasy: 18.08 - 2.09.12

18 sierpnia, sobota:
Linden NJ, par. św.Teresy, ks. prob. Mirosław Król,
17:00 - Msza św. "amerykańska" ze Sacrosongiem, 18:00 - widowisko

19 sierpnia, niedziela:
Brooklyn NY, par. św. St. Kostki, ks. prob.Marek Sobczak
10:15 -  Msza św. ze Sacrosongiem i widowisko g.11:00,

19 sierpnia, niedziela:
Brooklyn NY, par. Franc.de Chantal, ks.prob.Andrzej Kurowski
18:30 -  Msza św. ze Sacrosongiem i widowisko

24 sierpnia, piątek:
Washington, D.C., par. Król. Polski, ks. prob. Jan Fiedurek
17:00 - Msza św. ze Sacrosongiem i widowisko

26 sierpnia, niedziela:
Harrison NJ, par.Lady Częstochowa, ks. prob.Paweł Molewski
11:00 -  Msza św. ze Sacrosongiem, piknik i widowisko o 14:00

26 sierpnia, niedziela:
Passaic NJ, par. Holy Rosary, ks. prob. Stefan Las
18:00 - Widowisko, 19:00 - Msza św. ze Sacrosongiem

28 sierpnia, wtorek:
Oshawa, k/Toronto, par. św. Jadwigi, ks. prob. Stanisław Rakiej
19:00 - Msza św. i widowisko

31 sierpnia, piątek:
Bridgeport, CT,  par. Św. Michała Archanioła w Bridgeport, CT, ks. prob. Stefan Morawski
18:00 - Msza św., 19:00 - koncert i widowisko

1 września, sobota:
Misterium Pokoju, 73-cia Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
Termin wolny do wykorzystania!

2 września, niedziela:
Trenton NJ, par. św. Jadwigi, ks. Jacek Łabiński
11:00 - Msza św. ze Sacrosongiem i widowisko

2 września, niedziela:
Doylestown PA, sanktuarium MB. Częstochowskiej, o. przeor Jerzy Maj
17:00 - Msza św. i widowisko

Kontakt z zespołem:
ks. Andrzej Szpak
email: szpakuhej@interia.pl
tel: 01148602641875

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.