Red Bulls gromią Mistrza Kanady

Ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze New York Red Bulls w spotkaniu z Toronto F.C. Podopieczni Hansa Backe zaaplikowali świeżo upieczonym Mistrzom Kanady aż pięć bramek nie tracąc żadnej. Bohaterem meczu był Estończyk Joel Lindpere, który strzelił gola i asystował przy dwóch bramkach Juana Agudelo. Dla młodego napastnika z Nowego Jorku był to pierwszy raz w karierze kiedy zdobył więcej niż jednego gola w meczu.

W piękny, środowy wieczór na Red Bull Arena w Harrison zmierzyły się dwa zespoły, które nie rozpieszczają ostatnio swoich kibiców. Nowy Jork wygrał tylko raz w ostatnich 11. spotkaniach, a Toronto dopiero w ubiegłym tygodniu przerwało serię 9. meczów bez wiktorii. Na osłodę gościom pozostał fakt, że po raz trzeci z rzędu zdobyli oni w ubiegły weekend Mistrzostwo Kanady pokonując w finale Vancouver Whitecaps (1:1 w pierwszym meczu, 2:1 w rewanżu). Jeszcze bardziej budujące wieści nadeszły z ich obozu pod koniec czerwca, kiedy klub ogłosił podpisanie kontraktu z weteranami europejskich boisk: Holendrem Danny Koevermansem (32 lata, PSV, 4-krotny reprezentant kraju) oraz Torstenem Fringsem (34 lata, ikona Werderu Brema i 79-krotny reprezentant Niemiec). Żadna z nowo nabytych gwiazd nie przyjechała jednak z drużyną do New Jersey. Z powodu kontuzji nie wystąpił także ich nalepszy strzelec Brazylijczyk Maicon Santos.

Mimo osłabienia w pierwszym kwadransie więcej z gry mieli goście, których trenerem jest Mistrz Europy z 1988 roku Holender Aron Winter. W 9.min ładnie prawą stroną przedarł się młodziutki Ekwadorczyk Joao Plata, zwiódł obrońcę, ale jego strzał zablokował ofiarnie interweniujący Rafael Marquez. Kilka minut później soczystym strzałem z 20.metrów popisał się Holender Nick Soolsma, ale Greg Sutton zdołał odbić piłkę przed siebie. W 19.min znowu z dobrej strony pokazał się Plata. Filigranowy skrzydłowy po serii zwodów wpadł w pole karne, ale jego strzał był zbyt anemiczny, żeby zaskoczyć Suttona, który ma na swoim koncie 16 meczów w reprezentacji... Kanady.

Nowy Jork na początku grał zupełnie bez pomysłu. Marquez wyglądał jakby wolał grać na Copa America z rezerwową drużyną Meksyku niż na Red Bull Arena. Pozyskany w ubiegłym tygodniu z D.C. United Dax McCarty miał olbrzymie problemy w środku pola, więc do tyłu cofał się Thierry Henry, ale i jego podaniom brakowało precyzji. Bohater z San Jose Joel Lindpere (strzelił dwa gole) też wyglądał na zmęczonego. Dość powiedzieć, że jedyną godną uwagi akcję w pierwszych dwóch kwadransach gospodarze przeprowadzili w 18.min, kiedy Henry zatańczył z piłką przed polem karnym, ładnie wyłożył piłkę Dane Richardsowi, ale ten pomylił się o metr.

Gospodarze objęli prowadzenie w najbardziej nieoczekiwanym momencie. W 34.min z prawej strony ostro wrzucił Norweg Jan Gunnar Solli. Stojący w polu karnym Anglik Luke Rodgers fatalnie minął się z piłką, ale skorzystał z tego Henry, do którego trafiła bezpańska futbolówka. Francuz spokojnie położył Stefana Freia i z zimną krwią posłał piłkę do siatki obok niego. Był to 9. gol w sezonie kapitana nowojorczyków w 14. meczu. To wystarczy, aby prowadzić w tabeli strzelców MLS.

Byki poszły za ciosem i przed przerwą ubodły raz jeszcze. Podającym znowu był Solli, a gola w 38.min zdobył Rodgers, który najpierw podbił sobie piłkę, a potem posłał ją z woleja w okienko bramki Toronto.

W doliczonym czasie gry Red Bulls strzelili trzecią bramkę – po pięknym strzale z wolnego Estończyka Lindpere, ale arbiter dopatrzył się faulu Rodgersa na bramkarzu i gola anulował.

Lindpere nie rezygnował z prób i dopiął swego kilka minut po przerwie. Ale zanim to nastąpiło goście zmarnowali swoją najlepszą okazję: Plata wyłuskał piłkę przed polem karnym, podał do kolejnego Holendra Javiera Martini, ale piłka po rękach Suttona trafiła w słupek, a potem powędrowała z powrotem do bramkarza gospodarzy. Ten natychmiast posłał ją na prawe skrzydło, gdzie popędził Jamajczyk Richards, który wypatrzył w polu karnym Lindpere. Estończyk, który został niedawno wybrany graczem tygodnia w MLS – mimo asysty obrońców – zdołał oddać strzał, który wturlał się do siatki obok rozpaczliwie interweniującego Freia.

Po tym golu boisko opuścił aktywny i ambitny Rodgers, a wszedł za niego uważany za wielką nadzieję amerykańskiego soccera Juan Agudelo. I już po 11. minutach od zmiany młody napastnik wpisał się na listę strzelców. Z kornera ładnie wrzucił Lindpere, Agudelo urwał się spod opieki obrońcy i techniczną główką w okienko podwyższył na 4:0.

Z gości zupełnie uszło powietrze i od tej pory ograniczali się tylko i wyłącznie do roli statystów. Grający na luzie gospodarze skupili się na obronie wyniku, ale minutę przed końcem zdołali strzelić jeszcze jedną bramkę. I znowu dał o sobie znać duet Lindpere – Agudelo. Ten pierwszy doszedł do zbyt krótko wybitej przez obrońcę piłki i zagrał ją wzdłuż bramki, gdzie już czyhał Agudelo. Urodzony w Kolumbii młokos niczym stary wyga spokojnie z najbliższej odległości zmienił lot piłki i wpakował ją do bramki. Był to jego 4. gol w sezonie.

Red Bulls mimo słabego początku wygrali zasłużenie. Goście wypadli blado a od momentu stracenia pierwszego gola wręcz tragicznie. Dzięki zwycięstwu gospodarze awansowali na pierwsze miejsce w tabeli Konferencji Wschodniej wyprzedzając o jeden punkt ekipę Filadelfia Union, która ma jednak rozegrane dwa mecze mniej. W sobotę Red Bulls będą mieli kolejną okazję na podreperowanie swojego bilansu w starciu z następnym rywalem z East Conference D.C. United. W pierwszym spotkaniu tych drużyn w stolicy lepsi okazali się goście wygrywając 4:0.

Na koniec malutki Polski akcent: arbitrem technicznym w tym spotkaniu był pochodzący ze Stalowej Woli Arkadiusz „Alex” Prus (zdjęcie obok).