SPORT, WYWIADY, POLONIA

Sukces Polskiej Lekarki

Dr. Alicja Dewera-Moczerniuk, lekarz Pediatra trzeciego roku rezydentury w St. Joseph’s Medical Center, odniosła niedawno spory sukces zajmując drugie miejsce w dorocznym konkursie medycznych prac naukowych „Excellence in Research” organizowanym przez filię szpitala St. Joseph’s w Paterson, NJ.

W konkursie brali udział wszyscy lekarze-rezydenci St. Joseph’s Medical Center. Praca Polki p.t. „Super Phones – Super Bugs” została mianowana do grona pięciu finalistów. Ścisły finał odbył się 20 Maja. Grono specjalistów oceniało merit pracy na podstawie 10 minutowej prezentacji finalistów oraz punktowało odpowiedzi na zadawane przez panel ekspertów pytania. W rezultacie praca Dr. Alicji zajęła drugie miejsce, a sama prezentująca została nagrodzona statuetką „Research Idol” przyznawaną przez publiczność.

Tematem pracy Dr. Dewera-Moczerniuk był związek nieodpowiedniej higieny telefonów komórkowych z przenoszeniem groźnych dla życia bakterii. To zagadnienie jest szczególnie istotne w przypadku pracowników Służby Zdrowia przebywających w stałym kontakcie z noworodkami i niemowlakami na ostrych dyżurach pediatrii i neonatologii. Tam sterylność otoczenia jest doprawdy kluczowa.

„Nie od dziś wiadomo, że bakterie przenoszą się poprzez telefony komórkowe.” – powiedziała w rozmowie z tygodnikiem PLUS Dr. Dewera-Moczerniuk – „Dlatego też bagatelizacja ich higieny może być naprawdę zgubna w skutkach, szczególnie w przypadku osób zatrudnionych w szpitalach. Mój "research" polegał na zebraniu próbek z telefonów należących do osiemdziesięciu losowo wybranych lekarzy i pielęgniarek w St. Joseph Hospital i poddaniu ich badaniom na posiew. Przy okazji respondenci wypełniali anonimową ankietę, gdzie zaznaczali swoje stanowisko pracy, jaki rodzaj telefonu znajduje się w ich posiadaniu i jak często go używają oraz z jaką częstotliwością poddają go czyszczeniu i czego używają przy tym zajęciu.”

„Wyniki badań wykazały, że sześćdziesiąt siedem procent spośród wszystkich telefonów miało na sobie groźne bakterie typu MRSA, czyli gronkowca złocistego, określanego często mianem ‘Super Bug’.” – kontynuuje Polska lekarka – „Wśród osob, które regularnie dbały o dezynfekcje telefonu i czyściły go po każdym użyciu, ryzyko przenoszenia bakterii znacznie malało. Co ciekawe najczęściej florę bakteryjną znajdowano na tzw. "Smart Phones", czyli telefonach typu Touch-Screen. Wydawać się mogło, że czyszczenie tych urządzeń jest dużo prostsze niż mozolna i czasochłonna dezynfekcja klawiatury zwykłego telefonu, ale należy pamiętać, że użytkowanie Touch-Screenów to nie tylko rozmowy telefoniczne: to także korzystanie z internetu, kalkulatora, odwtarzacza do gier i muzyki itp, itd. Dlatego, mimo iż przejechanie po powierzchni ekranu LCD za pomocą n.p. nawilżonych alkoholem ściereczek typu ‘cavi’ nie wymaga wielkiego trudu, nie sposób jest zagwarantować nieskazitelności telefonów Touch-Screen, skoro są one w stałym użytku.”

Według Dr. Alicji wniosek jest prosty: „Wszyscy wiedzą jak ważne w dzisiejszych czasach jest częste mycie rąk. Tyle samo uwagi powinniśmy poświęcić telefonom komórkowym, które stały się naszym nieodłącznym atrybutem. W idealnych warunkach należy nosić przy sobie ściereczkę i dezynfekować urządzenie po każdym użyciu. W przypadku pracowników Służby Zdrowia takie zachowanie powinno być wymagane regulaminowo i egzekwowane w sposób bezwzględny.”

Dr. Dewera-Moczerniuk jest absolwentką polsko-amerykańskich studiów na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – najlepszej, według tegorocznego prestiżowego rankingu „Rzeczypospolitej”, uczelni medycznej w Polsce. Od 2008 roku mieszka w Clifton wraz z mężem i dwójką dzieci: Idą i Antosiem.

informacja własna, TM

2 komentarze

PenelasiaCruz pisze...

super!!! gratuluje serdecznie! :) pozdrawiam Was i Wasze dzieciaczki

PT Sport pisze...

Dzieki sliczne Asiu! Napisz mejla co u Ciebie!

Obsługiwane przez usługę Blogger.