SPORT, WYWIADY, POLONIA

NASL: Zwycięska seria Cosmosu, Ottawa znalazła pogromcę!

Leo Fernandes jest najlepszym strzelcem Cosmosu w tym sezonie. Ma na koncie 6 goli. Foto: NY Cosmos
Piłkarze amerykańskiej ligi piłkarskiej NASL rozegrali kolejną serię spotkań. Największą niespodziankę sprawiła ekipa Minnesoty United, która pokonała w Ottawie lidera 2:1. Takim samym wynikiem skończyło się spotkanie Cosmosu Nowy Jork z San Antonio Scorpions. Dla graczy z Long Island było to już trzecie z rzędu zwycięstwo na własnym stadionie.

Cosmos odrabia straty, Ottawa trwoni przewagę

Raul miał udział przy bramce Fernandesa.
W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu 8. kolejki NASL na James M. Shuart Stadium na Long Island zmierzyły się ekipy obrońcy SoccerBowl 2014 San Antonio Scorpions oraz gospodarzy, którzy wygrali rundę wiosenną. Co prawda z formą gości w 2015 nie jest najlepiej, bo w łączonej tabeli zajmują ostatnie miejsce, ale mecze pomiędzy tymi dwoma drużynami zawsze należały do zaciętych i emocjonujących.

Po dosyć niemrawym początku (pierwszy celny strzał na bramkę odnotowano w 39.min) końcówka pierwszej połowy wynagrodziła kibicom brak emocji. W 45.min Milton Palacios po podaniu Billy Forbesa dał gościom prowadzenie, ale sekundy później Leo Fernandes dobił głową potężne uderzenie Raula, które odbiło się od poprzeczki bramki Skorpionów i na przerwę obie ekipy schodziły przy wyniku 1:1.

Tuż po zmianie stron Cosmos objął prowadzenie po golu, którego autorem był... obrońca San Antonio Brad Rusin. Były gracz Vancouver Whitecaps niefortunnie przeciął lot dośrodkowania z rzutu wolnego wykonywanego przez Huntera Freemana i piłka wylądowała w siatce. Po golu Cosmos oddał inicjatywę i nastawił się na kontry, z których dwie (strzały Ayoze w 64. i Adama Moffata w 83.min) o mały włos nie przyniosły powodzenia. W 84.min za brutalny faul na Marcosie Sennie z boiska wyleciał były gracz Cosmosu Joseph Nane i wiadomo było, że Nowy Jork tego spotkania już nie przegra.

Trzy punkty sprawiły, że Cosmos traci do Ottawy już tylko siedem oczek i ma rozegrany o jeden mecz mniej niż ekipa z Kanady, która nieoczekiwanie przegrała w sobotę na własnym boisku 1:2 z Minnesotą United. Wynik otworzył w 17.min niesamowity Christian Ramirez (7. gol w 7. kolejnym meczu). Wyrównał Andrew Wiedeman w 73.min, ale w doliczonym czasie gry Daniel Freire Mendes pięknie uderzył z rzutu wolnego wprost do siatki Romualda Peisera. Tym samym zakończyła się seria 12. meczy bez porażki Fury, którzy mimo wszystko wciąż siedzą w fotelu lidera z pięcioma punktami przewagi nad Atlantą Silverbacks (przegrali w sobotę w Jacksonville 0:1).

Dobry tydzień dla Armady

Sobotnią wiktorię nad Silverbacks piłkarze z Florydy dopisali sobie do środowego triumfu 3:0 nad Caroliną RailHawks. W obu przypadkach ojcem zwycięstwa był Jaime Castrillon, który otworzył wynik w meczu z Caroliną i zdobył jedynego gola w starciu z Atlantą. Dla 33-letniego ex-gracza Independiente Medellin oraz Colorado Rapids i 29-krotnego reprezentanta Kolumbii były to pierwsze gole w karierze w barwach Armady, która awansowała na siódme miejsce w tabeli.

Z trzech punktów mogła cieszyć się także inna ekipa z Florydy - Ft. Lauderdale Strikers, którzy w stanowych derbach pokonali Tampa Bay Rowdies 2:1. Wynik ustalono jeszcze przed przerwą, a gole dla gospodarzy strzelali Stefano Pinho i James Marcelin, natomiast honorowe trafienie dla gości uzyskał piłkarski obieżyświat Maicon Santos, dla którego Rowdies to 14. klub w karierze.

W jedynym rozegranym w niedzielę meczu kolejki FC Edmonton nie dali żadnych szans Carolinie RailHawks, którzy po raz drugi w przeciągu kilku dni doznali dotkliwej porażki 0:3 na wyjeździe. Wszystkie gole padły jeszcze przed przerwą a strzelali je Tommy Ameobi w 12.min, Lance Laing w 27.min i Dustin Corea w 36.min.

Wyniki:
Środa: Jacksonville Armada - Carolina RailHawks 3:0 (Castrillon 32' Barrett 33' Johnson 62')
Sobota: Jacksonville Armada - Atlanta Silverbacks 1:0 (Castrillon 41')
Cosmos - San Antonio 2:1 (Fernandes 45' Rusin 47' sam - Palacios 45')
Ft. Lauderdale Strikers - Tampa Bay Rowdies 2:1 (Pinho 4' Marcelin 43' - Maicon Santos 19')
Ottawa Fury - Minnesota United 1:2 (Wiedeman 73' - Ramirez 17' Mendes 90')
Niedziela: FC Edmonton - Carolina RailHawks 3:0 (Ameobi 12' Laing 27' Corea 36')