CONCACAF U20: USA (i Miazga) jadą na Mundial!

Ben Spencer otworzył wynik sobotniego spotkania celnym strzałem głową. Foto: US Soccer

Wygrana 2:0 nad Salwadorem dała USA awans do młodzieżowych Mistrzostw Świata w Nowej Zelandii. Do sukcesu przyczynił się Mateusz Miazga, który zagrał w 5. meczach turnieju.

Jedenastka, która wywalczyła awans na MŚ w Nowej Zelandii.
Amerykanie lecieli na Jamajkę z mocnym postanowieniem walki o swój pierwszy w historii prymat w mistrzostwach CONCACAF U20. Ich plany i marzenia zweryfikował słaby start, bo w pierwszym meczu tylko zremisowali z Gwatemalą 1:1 a potem ulegli Panamie 0:1. Kolejne trzy mecze w Grupie A rozstrzygnęli jednak na swoją korzyść (8:0 z Arubą, 2:0 z Jamajką i 1:0 z Trynidadem i Tobago) co wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca w tabeli. To z kolei oznaczało, że w barażu o awans do Mundialu przyszło im zmierzyć się z trzecią drużyną Grupy B Salwadorem.

Stawka spotkania sparaliżowała poczynania obu drużyn i przez większą część pierwszej połowy trwały piłkarskie szachy. Obie drużyny skupiły się na defensywie i czekały na błąd przeciwnika. Jako pierwsi wpadkę popełnili obrońcy Salwadoru, którzy w 37.min dwukrotnie nie upilnowali w polu karnym Bena Spencera. Najpierw - po dobrze wykonanym przez Emersona Hyndmana rzucie wolnym - pozwolili graczowi Fulham na uderzenie głową, które odbiło się od poprzeczki, a potem nie zapobiegli dobitce, która znalazła drogę do siatki.

Druga połowa rozpoczęła się od błędu Jankesów, bo w 52.min za zagranie ręką w polu karnym arbiter podyktował rzut karny dla Salwadoru. Wykonywał go Jose Villavicencio, który mógł sobie sprawić wymarzony prezent na 20. urodziny, ale jego strzał w pięknym stylu obronił Zack Steffen.

Uradowana grupa z Miazgą (drugi z lewej z tyłu).
Od tamtej pory Salwador rzucił do ataku wszystkie siły, ale Amerykanie groźnie kontratakowali. W 62.min po kolejnym świetnie wykonanym stałym fragmencie gry przez Hyndmana głową strzelał Mateusz Mizaga, ale Carlos Canas pokazał, że świetnie zna swój fach. 6 minut później było po meczu, bo po kolejnym szybkim wypadzie Junior Flores wpadł w pole karne i zagrał piłkę Bradfordowi Jamiesonowi IV. Strzał gracza Galaxy obronił Canas, ale był bezradny wobec dobitki Paula Arrioli.

W 79.min z boiska za bezmyślny faul wyleciał Andres Flores i wiadomo było, że Salwador tego spotkania nie wygra. Tym bardziej, że obrona - kierowana przez Miazgę i Camerona Carter-Vickersa z Tottenhamu - spisywała się równie dobrze jak w poprzednich meczach. Cztery ostatnie spotkania w turnieju Amerykanie wygrali do zera, a Zack Steffen zachował czyste konto przez 372 minuty. Gdyby do ich poziomu w pierwszych dwóch meczach dostroili się zawodnicy ofensywni chłopcy Taba Ramosa biliby się w finale z Meksykiem, który ostatecznie wygrał z Panamą (1:1, 4:2 w karnych) i sięgnął po 13. mistrzostwo.

Oprócz Amerykanów, Meksyku i Panamy do Nowej Zelandii polecą jeszcze piłkarze Hondurasu, którzy w drugim barażu pokonali Gwatemalę 2:1. W finałowym turnieju wezmą udział 24 zespoły, wśród których niespodziewanie zabraknie obrońców trofeum z Francji. Honoru Europy bronić będą za to Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Portugalczycy, Serbowie i Ukraińcy. Pierwszy mecz zostanie rozegrany 30 maja o 13:00 na North Harbour Stadium w Auckland.