NASL: Zahorski Mistrzem!

Komisarz NASL Bill Peterson gratuluje Skorpionom zdobytego tytułu. Z tyłu Tomasz Zahorski. Foto: KSAT
W wielkim, sobotnim finale NASL San Antonio Scorpions pokonali Ft. Lauderdale Strikers 2:1. Tomasz Zahorski nie zagrał, ale i tak miał spory wkład w pierwsze w historii mistrzostwo wywalczone przez drużynę z Teksasu.

Zakończył się piłkarski sezon w amerykańskiej piłkarskiej lidze NASL. Ostatnim jego akordem był Soccerbowl - czyli wielki finał playoffs, w którym zmierzyły się San Antonio Scorpions i Ft. Lauderdale Strikers. Tego, że do gry o trofeum awansowały Skorpiony nie należało rozpatrywać w kategorii niespodzianki, bo gracze Alana Marciny spisywali się dobrze przez cały rok. Najpierw zajęli trzecie miejsce na wiosnę, potem wygrali jesień, a w ubiegłotygodniowym półfinale uporali się po dogrywce z Cosmosem Nowy Jork 2:1. Ale to, że ich przeciwnikiem byli Ft. Lauderdale Strikers, było nie lada sensacją, bo zespół z Florydy do playoffs awansował dopiero w ostatniej kolejce. Przepustkę do finału Strikers wywalczyli jednak eliminując po rzutach karnych mistrza Wiosny i drugą drużynę na jesień Minnesotę United co oznaczało, że w sobotę wcale nie stali na straconej pozycji.

Castillo trafia przewrotką i San Antonio prowadzi 1:0.
Pierwszy kwadrans należał jednak do gospodarzy, wśród których wielką ochotę do gry przejawiał ich niekwestionowany lider Rafael Castillo. W 15.min 34-letni Kolumbijczyk ładnie dośrodkował z rzutu rożnego, ale dwóch niepilnowanych zawodników gospodarzy skutecznie przeszkodziło sobie w oddaniu celnego strzału. Goście w pierwszej odsłonie atakowali rzadko, a na uwagę zasłużyły jedynie dwa minimalnie niecelne strzały Aly Alberto Hassana.

Bezbramkowy remis mógł zostać przerwany w 62.min, bo arbiter Ted Unkel podyktował wątpliwą jedenastkę dla Strikers za faul w polu karnym. Do piłki podszedł Martin Nunez, ale uderzył zbyt mocno i trafił w poprzeczkę.

Gospodarze mogli odgryźć się chwilę potem, ale Billy Forbes dwukrotnie został powstrzymany przez obrońców i Kamila Contofalskyego. Wreszcie w 69.min gola-marzenie zdobył Castillo. Na długie dośrodkowanie z lewej flanki zdecydował się Josue Soto i Castillo - mimo trudnej pozycji - przewrotką posłał piłkę do siatki. Był to już 8. gol w sezonie gracza, który niedawno został wybrany do najlepszej jedenastki sezonu.

6 minut później było już po meczu, bo Castillo tym razem popisał się fenomenalnym, kilkudziesięciometrowym zagraniem do Forbesa. Kadrowicz wysp Turks i Caicos ze spokojem ograł obrońcę, zszedł do środka i strzelił do siatki nad wybiegającym Contofalskym.

Radość gospodarzy ze zdobycia Soccer Bowl.
Nadzieję w serca kibiców gości wlał Walter Ramirez, wykorzystując w 75.min zamieszanie po bramką Josha Saundera. Co ciekawe Ramirez pojawił się na boisku zaledwie 6 minut wcześniej. Kontaktowy gol sprawił, że goście ruszyli za ciosem, ale zabrakło im zarówno czasu jak i atutów.

Skopriony wygrały zasłużenie również z tego względu, że w końcówce sezonu to oni grali najrówniej. Bardzo szczęśliwy z faktu zdobycia mistrzostwa był Tomasz Zahorski, który tym razem nie zagrał ani minuty. "Jest to moje pierwsze w karierze mistrzostwo i cieszę się, że dołożyłem do niego swoją cegiełkę." - powiedział strzelec 6. goli w sezonie - "Teraz wyjeżdżam z rodziną na zasłużone wakacje do Polski, za którą się bardzo stęskniłem."

Piłkarze wrócą z długich urlopów w lutym. Nowy sezon NASL, do której dołączy Jacksonville Armada rozpocznie się w kwietniu 2015.