NASL: Skorpiony Mistrzami Jesieni!

Radość piłkarzy Scorpions ze zdobycia zwycięskiego gola. Foto: Robin Jerstad / SA Scorpions
Bramka Adriana Canna w doliczonym czasie gry z Cosmosem dała San Antonio Scorpions trzy punkty i mistrzostwo jesieni. Za tydzień oba zespoły spotkają się ponownie, a stawką będzie równie wielka: awans do finału Soccer Bowl.

W ostatniej kolejce rundy jesiennej spotkały się dwie drużyny, które miały zapewnioną grę w playoffs. Z tej okazji trener gości Giovanni Savarese posłał w bój graczy z mniejszym doświadczeniem i zostawił na ławce wielu podstawowych zawodników t.j.: Jimmy Maurera, Marcosa Sennę, Daniela Szetelę, Carlosa Mendesa, Ayoze i Huntera Freemana, który dotychczas był jedynym nowojorczykiem, który spędził na boisku komplet minut. Dla Alena Marciny stawka była dużo większa - w przypadku zwycięstwa i potknięcia Minnesoty United Skorpiony zapewniłyby sobie tytuł mistrza jesieni - dlatego do gry desygnował najsilniejszy teoretycznie skład.

Po przerwie spowodowanej kontuzją do wyjściowej jedenastki gospodarzy powrócił Tomasz Zahorski, który był jedynym napastnikiem w formacji Skorpionów. W pierwszej części Polak starał się i szukał gry, ale nie miał zbyt wielu kontaktów z piłką, a jedyną szansę zmarnował w 25.min kiedy nie trafił głową w bramkę po dośrodkowaniu Adriana Canna. W tej odsłonie przewagę mieli goście, którzy grali szybko i składnie, ale brakowało im wykończenia. Ta uwaga dotyczyła w szczególności Diomara Diaza, który w 18.min strzelił tuż obok słupka a w 43.min jego uderzenie w ładnym stylu obronił Josh Saunders.

Na drugą połowę za Zahorskiego wszedł Giuseppe Gentile, który już po minucie mógł wpisać się na listę strzelców, ale jego próbę w ofiarny sposób zablokował Jimmy Mulligan. Potem Gentile wyłożył piłkę Rafaelowi Castillo, który trafił do siatki, ale z pozycji spalonego. Kolejną szansę zmarnował Billy Forbes, ale nadkomplet 8,205 kibiców czuł wiszącą w powietrzu bramkę. Ta jednak nie padła aż do doliczonego czasu gry, kiedy po rzucie rożnym wykonywanym przez Castillo i ogromnym zamieszaniu podbramkowym piłkę do bramki wpakował z kilku metrów Cann.

Gol ten nie tylko dał Skorpionom 11. zwycięstwo w rundzie, trzy punkty i drugi z rzędu ligowy triumf nad Cosmosem. W połączeniu z remisem Minnesoty w Carolinie dał im także mistrzostwo Jesieni, które jest pierwszym takim tytułem w historii klubu z Teksasu. Nie można także przeceniać faktu przewagi psychologicznej przed półfinałową potyczką, która odbędzie się w sobotę, 8 listopada o 20:30 na Toyota Field w San Antonio. Zwycięzca uzyska przepustkę do finału, gdzie przeciwnikiem będzie ktoś z pary Minnesota United - Ft. Lauderdale Strikers. Jedno jest pewne, że w walce o Soccer Bowl zobaczymy jednego Polaka.

"Nie uważam, żeby to szczęśliwe zwycięstwo przeciwko naszym rezerwom dało Skorpionom jakąkolwiek przewagę, bo przecież przez większą część meczu przeważaliśmy i przy odrobinie szczęścia to my mogliśmy wygrać." - powiedział Daniel Szetela - "W sobotę zagramy wypoczęci i w pełnym składzie. Mamy doświadczenie sprzed roku, wiemy jak wygrywać takie mecze."

San Antonio Scorpions - New York Cosmos 1:0 (Cann 90')
Scorpions: Saunders - James (Soto 73'), Cann, Cruz, DeRoux - Borrajo, Menjivar (Caesar 82'), Castillo, Restrepo, Forbes - Zahorski (Gentile 46')
Cosmos: Zobeck - Gorskie, Mulligan, Nealis, Murphy - Diaz, Guenzatti, Nane, Diosa (Ockford 87'), Stokkelien (Denissen 68'), Johnson (Chirishian 78')

Pozostałe wyniki:
Carolina RailHawks - Minnesota United 2:2 (Novo 22', Albadawi 74' - Ramirez 52', Tobin 86' sam)
Tampa Bay Rowdies - Indy Eleven 2:2 (Frimpong 18', Walker 89' - Smart 47', Jhuliam 88')
Ft. Lauderdale Strikers - Ottawa Fury 1:1 (Hasan 86' - Peterson 16')
FC Edmonton - Atlanta Silverbacks 2:1 (Ameobi 18', Nonni 34' - Bangura 72')

Końcowa tabela NASL Fall po 18. kolejkach:
1. San Antonio Scorpions 18 35 30:15
2. Minnesota United 18 35 31:19
3. FC Edmonton 18 29 23:18
4. Ft. Lauderdale Strikers 18 27 20:21
5. Carolina RailHawks 18 24 27:28
6. Cosmos 18 23 23:24
7. Indy Eleven 18 23 21:26
8. Tampa Bay Rowdies 18 20 25:34
9. Ottawa Fury 18 17 20:25
10. Atlanta Silverbacks 18 13 20:30