CONCACAF: Wygrana Red Bulls w Lidze Mistrzów

Lloyd Sam ustala wynik na 2:0. Foto: Danny Blanik
Planowe zwycięstwo odnieśli piłkarze Red Bulls Nowy Jork w swoim pierwszym spotkaniu grupowym Ligi Mistrzów CONCACAF. Grający w mocno rezerwowym składzie nowojorczycy pokonali najbardziej utytułowany klub salwadorski C.D. FAS 2:0, choć goli powinno być dwa razy więcej.

Rezerwy Red Bulls nie miały problemu z pokonaniem
C.D. FAS. Foto: Danny Blanik
Trener Mike Petke do gry w pierwszym spotkaniu nowojorczyków w Grupie 3 desygnował głębokie rezerwy. Od pierwszej minuty po boisku biegało tylko czterech graczy, którzy byli wyjściowym składzie podczas sobotniego, wygranego przez Red Bulls 4:2 meczu z Montrealem Impact. Pod nieobecność Thierry'ego Henry kapitanem tej eksperymentalnie zestawionej ekipy, w której niestety zabrakło miejsca dla Mateusza Miazgi był Tim Cahill.

Gospodarze objęli prowadzenie już 11. min. Akcję na lewej stronie zainicjował aktywny Ambroise Oyongo, który dokładnie wrzucił piłkę na głowę Cahilla. Ten mógł strzelać, ale przytomnie zgrał do jeszcze lepiej ustawionego Saera Sene i niepilnowany Francuz strzałem w długi róg pokonał Adolfo Menendeza Jr. Było to premierowe trafienie ex gracza rezerw Bayernu Monachium w barwach Red Bulls.

Saer Sene strzela swojego pierwszego gola dla RBNY.
Po szybko uzyskanym prowadzeniu nowojorczycy nie forsowali tempa. 17-krotni mistrzowie Salwadoru usiłowali konstruować ataki, ale widać było, że nawet taki skład personalny Red Bulls jest od nich o klasę lepszy. W 31.min powinno być 2:0, ale po kolejnej dobrej akcji Oyongo Cahill trafił w dogodnej sytuacji w poprzeczkę. Dwie minuty potem po wrzutce wzdłuż bramki z prawej strony Lloyda Sama Sene źle dołożył nogę mając przed sobą pustą bramkę. W 36.min najlepszą przed przerwą akcję gości - rajd prawą stroną Carlosa Aparicio i Jonathana Joyi przerwał ofiarną interwencją w polu karnym debiutujący w Red Bulls Damien Perrinelle. Tuż przed gwizdkiem oznaczającym koniec pierwszej odsłony nastąpiła kopia akcji bramkowej - Oyongo - Cahill - Sene, ale tym razem strzał Francuza w świetnym stylu obronił Menendez.

Salwadorscy piłkarze byli dla Byków bladym tłem.
W drugiej części nadal ton nadawali gracze Mike'a Petke, ale w upalny sierpniowy wieczór priorytetem dla nich było dowiezienie zwycięstwa do końca minimalnym nakładem sił. W 55.min po doskonałym podaniu Cahilla w sytuacji sam-na-sam z Menendezem znalazł się Sene. Długonogi napastnik objechał golkipera FAS, ale z ostrego kąta strzelił nad poprzeczką.

W 70.min Peguy Luyindula przeciął podanie gracza gości w środku pola, pociągnął z piłką kilka metrów i zagrał na prawo do wbiegającego w pole karne Sama, który strzałem z prawej nogi w krótki róg podwoił prowadzenie gospodarzy. Chwilę później kolejną świetną okazję zmarnował Cahill, który będąc sam przed bramką trafił w Menendeza. Goli mogło być więc kilka, ale skończyło się na skromnym 2:0.

Przed Red Bulls jeszcze trzy spotkania w Grupie 3: najpierw dwa wrześniowe wyjazdy do Salwadoru i Montrealu, a 22 października na zakończenie u siebie z Impactem. Wydaje się, że ten właśnie mecz zadecyduje o tym, kto uzyska awans do przyszłorocznych ćwierćfinałów. Zwycięzca całej edycji będzie reprezentować CONCACAF w Pucharze Konfederacji w 2017, który zostanie rozegrany w Rosji.