Gold Cup: Hat-trick Dempsey'a, USA w półfinale

Kibice USA mają powody do radości. USA po zwycięstwie 6:0 nad Kubą awansowali do półfinału Gold Cup. Foto: Basia Wojcieszak (www.papatomski.com)
Nie było niespodzianki w rozegranym w sobotę w Baltimore ćwierćfinałowym starciu Gold Cup pomiędzy USA i Kubą. Jankesi rozgromili wyspiarzy aż 6:0 i w środę zagrają o finał z Jamajką, która pokonała Haiti 1:0.

Clint Dempsey jest zmorą bramkarzy w Gold Cup. Popularny
Deuce ma już na koncie 6 goli. Foto: Basia Wojcieszak
W pierwszym ćwierćfinałowym meczu o Złoty Puchar CONCACAF Amerykanie zmierzyli się w Baltimore z Kubą. O ile wywalczony z pierwszego miejsca w Grupie A (dwa zwycięstwa i remis z Panamą) awans Jankesów nikogo nie zaskoczył to samo wyjście z grupy Kubańczyków było nie lada sensacją. Wyspiarze przegrali bowiem pierwsze dwa mecze w Grupie C aż 0:6 z Meksykiem i 0:2 z Trynidadem i Tobago i dopiero bramka Maykela Reyesa w ostatniej potyczce z Gwatemalą dała im przepustkę do następnej rundy. Na domiar złego w ich szeregach zabrakło aż czterech graczy, którzy korzystając z okazji pobytu w USA oddalili się od drużyny i już do niej nie powrócili. Przed meczem ze Stanami tak właśnie postąpił 29-letni Ariel Martinez, który był drugim najlepszym strzelcem w kadrze. Trener Raul Gonzalez Triana miał więc do dyspozycji kadrę złożoną z zaledwie 19. zawodników.

Amerykanie nie zamierzali przejmować się problemami Kuby i wyszli na prowadzenie już w 4. min. Po akcji Gyasi Zardesa i dośrodkowaniu Timmy Chandlera ładną główką popisał się Clint Dempsey i piłka przeleciała pomiędzy ramionami Diosvelisa Guerry i wylądowała w siatce. Po kwadransie gry było już 2:0 i w rolach głównych wystąpili inny boczny obrońca i kolejny napastnik. Fabian Johnson wrzucił piłkę wprost na nogę Zardesa i ten z powietrza posłał piłkę do siatki między nogami Guerry. Trzeciego gola uzyskał Aaron Johannsson, który wykorzystał kapitalne podanie Michaela Bradley'a i ładnym strzałem przerzucił kubańskiego golkipera. Dzieła zniszczenia w pierwszej części dopełnił Omar Gonzalez, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Bradley'a i podanie głową od Johannssona i mimo asysty obrońców wpakował futbolówkę do bramki z najbliższej odległości. Dla stopera LA Galaxy był to pierwszy gol zdobyty w kadrze.

W drugiej połowie chłopcy Juergena Klinsmanna zwolnili nieco tempo i piąty gol padł dopiero w 64.min. W polu karnym faulowany był Johannsson, a Dempsey spokojnie wykorzystał jedenastkę. Ten sam zawodnik ustalił wynik spotkania w 78.min po kolejnym celnym podaniu Bradley'a. Tym samym Dempsey skompletował hat-tricka i z sześcioma golami prowadzi w tabeli strzelców Gold Cup. W sumie dla USA zdobył już 47 bramek i do rekordzisty Landona Donovana brakuje mu jeszcze tylko 10 trafień.

Skoro o rekordach mowa to było to najwyższe zwycięstwo Jankesów w fazie pucharowej Złotego Pucharu w historii. O to właśnie chodziło kibicom, bo jego rozmiary były identyczne jak grupowa wygrana Meksyku nad tym samym przeciwnikiem. W półfinale nie będzie już tak łatwo, gdyż na drodze do finału staną Jamajczycy, którzy wygrali grupę B, a w ćwierćfinale wyeliminowali Haiti po bramce napastnika Houston Dynamo Gilesa Barnesa. W drugiej parze zmierzą się Meksyk (gol z rzutu karnego w 5. minucie doliczonego czasu drugiej połowy dogrywki!) i Panama, która po rzutach karnych wyrzuciła za burtę Trynidad i Tobago.

USA - Kuba 6:0 (Dempsey 4' 64'k 78' Zardes 15' Johannsson 32' Gonzalez 45')

USA: 1-Brad Guzan; 21-Timmy Chandler (16-Brad Evans, 46), 3-Omar Gonzalez, 13-Ventura Alvarado, 23-Fabian Johnson (2-DeAndre Yedlin 67); 5-Kyle Beckerman (24-Joe Corona, 46), 20-Gyasi Zardes, 11-Alejandro Bedoya, 4-Michael Bradley (capt.); 9-Aron Johannsson, 8-Clint Dempsey
Trener: Jurgen Klinsmann

Kuba: 21-Diosvelis Guerra; 2-Andy Vaquero, 4-Angel Horta, 5-Jorge Luis Clavelo (capt.), 6-Yaisnier Napoles, 8-Alberto Gomez (23-Felix Guerra, 78), 9-Maikel Reyes, 13-Jorge Corrales, 15-Adrian Diz Pe, 17-Liban Perez (20-Armando Coroneaux, 57), 18-Daniel Luis (19-Yasmany Lopez, 70)
Trener: Raul Gonzalez Triana

Sędziował: Henry Bejarano (Kostaryka)
Żółte: Yaisnier Napoles, Angel Horta
Widzów: 37994