NASL Week 7: Ciężki bój Cosmosu, Indy gorsze od Minnesoty

Flores i Mkosana eksplodowali z radości po zdobyciu wyrównującego gola. Foto: Carolina RailHawks
Kiedy na zegarze boiskowym WakeMed Soccer Park w Caro wybijała 90. minuta piłkarze Cosmosu Nowy Jork przegrywali z RailHawks 0:2. Nikt - prócz chłopców Gio Savarese - nie wierzył, że straty mogą być odrobione. W przeciągu 6. dodatkowych minut Cosmos strzelił jednak dwa gole i wywiózł z trudnego terenu cenny punkt. W innym sobotnim spotkaniu Indy Eleven Wojtka Wójcika przegrali z Minnesotą United 1:3. Ottawa Patryka Misika pauzowała.

Danny Szetela w walce o piłkę podczas meczu z RailHawks.
Lider NASL jechał do Caro z zamiarem przerwania passy 3. porażek poniesionych na WakeMed Soccer Park. Żaden inny stadion nie jest tak nieprzyjazny Cosmosowi, który w ogólnym rozrachunku w 5. dotychczasowych meczach z RailHawks wygrał tylko raz. Ale tym razem gospodarze spisują się w tym sezonie bardzo przeciętnie, a Cosmos jechał tam z najsilniejszym personalnie składem: z legendami hiszpańskiego futbolu Marcosem Senną i Raulem  na czele.

Ten pierwszy zagrał jednak tylko 10 minut, bo doznał kontuzji i musiał zastąpić go Adam Moffat. 3 minuty wcześniej Neil Hlavaty dał gospodarzom prowadzenie i ponad 7 tys. widzów zaczęło wierzyć, że kolejna wygrana nad wielkim Cosmosem może stać się faktem. Tym bardziej, że w pierwszej części goście nie zachwycali.

W 62.min Savarese widząc nieporadność swoich podopiecznych puścił w bój Andresa Floresa, który zastąpił Daniela Szetelę. Kwadrans później na boisku pojawił się także Mads Stokkelien, ale wówczas strata wynosiła już dwa gole, bo w 76.min Tiyi Shipalane ładnym strzałem z lewej nogi pokonał Jimmy Maurera.

Raul w 7. meczach ma na koncie 2. gole
dla Cosmosu. Foto: Carolina RailHawks
W 90.min rozgrywający dobre zawody Walter Restrepo nieco rozpaczliwie dośrodkował w pole karne, gdzie piłka trafiła w obrońcę RailHawks Futty Danso i wturlała się do siatki gospodarzy. Sędzia przedłużył mecz o 5 dodatkowych minut, a Cosmos poszedł za ciosem. W 96.min po kolejnym ogromnym zamieszaniu podbramkowym do piłki dopadł Flores, który bez zastanowienia uderzył zza pola karnego i futbolówka - znów po lekkim rykoszecie - trafiła do siatki ku rozpaczy dobrze broniącego Huntera Gilstrapa, jego kolegów i fanów ekipy miejscowych. W obozie Cosmosu zapanowała szalona radość, nie tylko z faktu przerwania passy porażek w Caro, ale i z tego, że pozycja lidera została zachowana przynajmniej do najbliższej kolejki, kiedy nowojorczycy zmierzą się z grającymi już bez Tomasza Zahorskiego obrońcami tytułu San Antonio Scorpions. Początek 23 maja o 19:00 na James M. Shuart Stadium na Long Island.

Carolina RailHawks - Cosmos Nowy Jork 2:2 (Hlavaty 7' Shipalane 76' - Danso 90'sam, Flores 90')
Cosmos: Maurer - Gorskie, Roversio, Mendes, Ayoze (Stokkelien 78') - Senna (Moffat 10'), Szetela (Flores 62'), Raul, Restrepo - Mkosana.

Pozostałe wyniki:
Atlanta Silverbacks - Jacksonville Armada 1:1 (Denissen 1' - Keita 20')
Indy Eleven - Minnesota United 1:3 (Pena 49' - Alhassan 22' Davis 63' Vicentini 83', Wojtek Wójcik rozegrał całe spotkanie)
Tampa Bay Rowdies - Ft. Lauderdale Strikers 1:0 (Hernandez 55')
FC Edmonton - San Antonio Scorpions 2:3 (Fordyce 53' 74' - Cummings 21' Forbes 62' 82')