SPORT, WYWIADY, POLONIA

NASL: Zmiana lidera, 9 bramek w meczu Cosmosu

Tomasz Zahorski i San Antonio Scorpions nie są już liderami w NASL. Foto: SA Scorpions
11. kolejka w NASL przyniosła kilka zaskakujących rozstrzygnięć i zmianę lidera. Scorpions stracili prowadzenie w tabeli na rzecz Minnesoty po bezpośrednim starciu w San Antonio. W Carolinie po szalonym meczu - w którym w drugiej części padło aż 9 goli - przegrał także Cosmos.

Ile znaczy Szetela?

Kiedy po 45.min meczu Carolina - Cosmos na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis nikt o zdrowych zmysłach nie myślał, że w drugiej części gole będą padać co 5 minut. Porażka 4:5 spowodowana była m.in. brakiem Daniela Szeteli, który pauzował z powodu kontuzji.

W pierwszej połowie spotkania Cosmos grający pierwszy raz bez Szeteli i Marcosa Senny sprawiał nieco lepsze wrażenie, ale nie przełożyło się to na żadne zagrożenie pod bramką gospodarzy. Trzy minuty po pauzie worek z bramkami rozwiązał Devon Sandoval, który wykorzystał błyskotliwy rajd Ty Shipalane'a i uderzył między nogami interweniującego Carlosa Mendesa w długi róg bramki. 10 minut później Jimmy Maurer musiał wyciągać piłkę z siatki po raz drugi - tym razem po cudownym uderzeniu z rzutu wolnego Leo Osaki.

W 61.min na boisku pojawił się Senna i trzy minuty później Cosmos strzelił kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu Huntera Freemana piłkę do własnej bramki głową wpakował Kwame Watson-Kiriboe. Odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa, bo minutę później po kolejnym rajdzie Shipalane prawą stroną na bramkę Maurera strzelał Sandoval. Maurer zdołał odbić piłkę, ale do piłki dopadł Enzo Martinez i wpakował ją do siatki. Dwie minuty później było już 4:1, a drugą bramkę w meczu strzelił Sandoval wykorzystując prostopadłe podanie Martineza i sytuację sam-na-sam z Maurerem.

W 69.min zamieszanie w polu bramkowym RailHawks po rzucie rożnym wykorzystał Jimmy Ockford i Cosmos zwietrzył szansę. Ale w 78.min najlepszy na boisku Shipalane wypatrzył w polu karnym Zacka Schilawskiego i mający polskie korzenie napastnik obrócił się i pięknym strzałem w okienko pokonał Maurera.

W końcówce strzelał już tylko Cosmos. W 80.min Mads Stokkelien zdobył swoją 4. bramkę w 5. meczach dokładając nogę do uderzenia Jemala Johnsona. Na minutę przed końcowym gwizdkiem Akira Fitzgerald obronił strzał Danny'ego Mwangi, ale wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Stefan Dimitrov zdążył z dobitką.

Nie zdążył jednak Cosmos - jeśli chodzi o odrobienie strat. 30 minut drugiej połowy wstrząsnęły podopiecznymi Gio Savarese, którzy nie mogli sobie poradzić z ruchliwymi napastnikami RailHawks. Widoczny był brak Ayoze i Roversio w linii obrony oraz Daniela Szeteli, który od dłuższego czasu świetnie spisywał się w pomocy. W meczu z RailHawks Szetela nie zagrał z powodu kontuzji kolana. Jak groźna jest to dolegliwość okaże się w tym tygodniu. Cosmos, który spadł z 3. na 6. miejsce w tabeli bardzo liczy na powrót pomocnika do zdrowia bo w niedzielę o 16:00 czeka ich starcie wyjazdowe starcie z FC Edmonton, które zajmuje teraz ostatnie miejsce na podium.

Carolina RailHawks - Cosmos Nowy Jork 5:4 (0:0)
D. Sandoval 48', 67', Osaki 58', Martinez 65', Schilawski 78' - Watson-Kiriboe 64' (sam), Ockford 69', Stokkelien 80', Dimitrov 89')

Cosmos: Maurer - Freeman, Gorskie (Johnson 72'), C. Mendes, Ockford - Lade, Murphy (Senna 61'), Nane, Guenzatti (Dimitrov 79') - Stokkelien, Mwanga

Skorpiony pokonane, zmiana lidera

Dwa gole strzelone przez Miguela Ibarrę sprawiły, że Minnesota United nie tylko wywiozła z San Antonio komplet punktów, ale i zdetronizowała Scorpions w tabeli NASL. Spotkanie pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami w tym sezonie oglądał nadkomplet widzów 8313.

W pierwszych 20.min stawka spotkania sparaliżowała poczynania obu drużyn, z których żadnej nie udało się uzyskać przewagi. Gra toczyła się głównie w środku pola i wiadomo było, że o losach tego pojedynku może zadecydować jeden błąd. Taki przytrafił się gospodarzom w 22.min, kiedy Greg Jordan zabrał piłkę w środku pola Josue Soto i uruchomił podaniem Miguela Ibarrę, który z ostrego kąta zmieścił futbolówkę pomiędzy słupkiem i rękawicami Josha Saundersa.

Gracze Alana Marciny ruszyli do odrobienia strat, ale Matt Van Oekel bronił strzały Billy Forbesa w pierwszej oraz Soto i Rafaela Castillo w drugiej części meczu. Dobrze spisywała się także najlepsza defensywa w lidze, która nie pozwoliła rozwinąć skrzydeł Tomaszowi Zahorskiemu. W 72.min było po meczu, kiedy do prostopadłego zagrania Aarona Pitchkolana wystartował Ibarra. Urodzony w Nowym Jorku 24-latek objechał Saundersa i ze spokojem ulokował piłkę w siatce.

Skorpiony przegrały więc z Minnesotą w identycznym stosunku jak na inaugurację - 12 kwietnia. Od tamtej pory na własnych śmieciach poległy jeszcze tylko raz - z Tampa Bay Rowdies 3 maja. United mają więc patent na Zahorskiego i spółkę, których w najbliższej kolejce czeka wyjazd do Atlanty na mecz z ostatnimi w tabeli Silverbacks.

"To, że przegraliśmy z United dwa mecze pod rząd nie ma dla nas żadnego negatywnego znaczenia psychologicznego, wręcz przeciwnie - dodatkowo nas mobilizuje, aby pokazać, że potrafimy ich pokonać." - twierdzi Tomasz Zahorski - "Wszystko wskazuje na to, że zagramy z nimi jeszcze dwukrotnie - w przedostatniej kolejce na wyjeździe i potem w playoffach. To Minnesota może poczuć się zbyt pewnie i zostać za to skarcona, bo wierzę, że jeśli zagramy na 100% i wyeliminujemy kosztowne błędy to stać nas na zwycięstwo."

San Antonio Scorpions - Minnesota United 0:2 (Ibarra 22', 72')
Scorpions: Saunders - Borrajo (Caesar 81'), Cann, Janicki, DeRoux - Restrepo, Castillo, Soto, Forbes - Elizondo, Zahorski (Hassli 65')

Pozostałe wyniki:
Atlanta Silverbacks - Ottawa Fury 0:3 (Mayard 3', Oliver 38', Haworth 83')
Ft. Lauderdale Strikers - Indy Eleven 2:1 (Picault 1', Nunez 55' - Frias 39')
FC Edmonton - Tampa Bay Rowdies 1:0 (Laing 64')

Tabela po 11 kolejkach:
1. Minnesota United 11 24 22:10
2. San Antonio Scorpions 12 22 19:13
3. FC Edmonton 11 18 14:14
4. Carolina RailHawks 12 16 21:21
5. Tampa Bay Rowdies 11 16 14:15
6. Cosmos 12 16 18:19
7. Ft. Lauderdale Strikers 12 15 11:15
8. Ottawa Fury 11 12 12:14
9. Indy Eleven 12 12 14:22